3 funkcjonariuszy FSB i jeden ,,naukowiec” atakowali krytyczne systemy przemysłowe w USA

Departament Sprawiedliwości oskarżył czterech rosyjskich pracowników rządowych, którzy mieli być odpowiedzialni za przeprowadzanie ataków na istotną infrastrukturę. Hakerzy mają na sumieniu m.in. zhakowanie rafinerii ropy naftowej, elektrowni jądrowych i spółek energetycznych.

Jak podaje serwis The Hacker Way, powołując się na wpis amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, czterej obywatele Rosji to Pavel Aleksandrovich Akulov, Michail Mikhailovich Gavrilov, Marat Valeryevich Tiukov i Evgeny Viktorovich Gladkikh. Ze względu na brak umowy o ekstradycji między USA a Rosją, prawdopodobnie nie zostaną oni postawieni przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Niszczycielski Triton

Wspomnieni mężczyźni mają być trzema funkcjonariuszami rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jeden z nich dotychczas był programistą Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Chemii i Mechaniki (TsNIIKhM). Jeszcze w 2020 roku, TsNIIKhM trafił na czarną listę organizacji za “powiązania z niszczycielskim złośliwym oprogramowaniem Triton”, które “zostało zaprojektowane specjalnie do atakowania i manipulowania systemami bezpieczeństwa przemysłowego”.

To właśnie Triton był wykorzystywany do manipulowania systemami kontroli przemysłowej jednej z rafinerii ropy naftowej znajdującej się na Bliskim Wschodzie. Z opublikowane dokumentu wynika również, że rosyjski rząd angażował się w złośliwe działania cybernetyczne, których celem było umożliwienie cyberszpiegostwa, a także stłumienie niektórych działań społecznych i politycznych, kradzież własności intelektualnej czy wyrządzenie szkody przeciwnikom regionalnym i międzynarodowym.

Zastępca dyrektora FBI, Paul Abbate, przekazał, że FBI, wraz z międzynarodowymi partnerami, skupia się na przeciwdziałaniu poważnemu zagrożeniu cybernetycznemu, jakie Rosja stwarza dla krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych. Agencja będzie nadal identyfikować i kierować zasoby reagowania do wszystkich ofiar rosyjskiej aktywności cybernetycznej

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *