3 funkcjonariuszy FSB i jeden ,,naukowiec” atakowali krytyczne systemy przemysłowe w USA

Departament Sprawiedliwości oskarżył czterech rosyjskich pracowników rządowych, którzy mieli być odpowiedzialni za przeprowadzanie ataków na istotną infrastrukturę. Hakerzy mają na sumieniu m.in. zhakowanie rafinerii ropy naftowej, elektrowni jądrowych i spółek energetycznych.

Jak podaje serwis The Hacker Way, powołując się na wpis amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, czterej obywatele Rosji to Pavel Aleksandrovich Akulov, Michail Mikhailovich Gavrilov, Marat Valeryevich Tiukov i Evgeny Viktorovich Gladkikh. Ze względu na brak umowy o ekstradycji między USA a Rosją, prawdopodobnie nie zostaną oni postawieni przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Niszczycielski Triton

Wspomnieni mężczyźni mają być trzema funkcjonariuszami rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jeden z nich dotychczas był programistą Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Chemii i Mechaniki (TsNIIKhM). Jeszcze w 2020 roku, TsNIIKhM trafił na czarną listę organizacji za „powiązania z niszczycielskim złośliwym oprogramowaniem Triton”, które „zostało zaprojektowane specjalnie do atakowania i manipulowania systemami bezpieczeństwa przemysłowego”.

To właśnie Triton był wykorzystywany do manipulowania systemami kontroli przemysłowej jednej z rafinerii ropy naftowej znajdującej się na Bliskim Wschodzie. Z opublikowane dokumentu wynika również, że rosyjski rząd angażował się w złośliwe działania cybernetyczne, których celem było umożliwienie cyberszpiegostwa, a także stłumienie niektórych działań społecznych i politycznych, kradzież własności intelektualnej czy wyrządzenie szkody przeciwnikom regionalnym i międzynarodowym.

Zastępca dyrektora FBI, Paul Abbate, przekazał, że FBI, wraz z międzynarodowymi partnerami, skupia się na przeciwdziałaniu poważnemu zagrożeniu cybernetycznemu, jakie Rosja stwarza dla krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych. Agencja będzie nadal identyfikować i kierować zasoby reagowania do wszystkich ofiar rosyjskiej aktywności cybernetycznej

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *