3 funkcjonariuszy FSB i jeden ,,naukowiec” atakowali krytyczne systemy przemysłowe w USA

Departament Sprawiedliwości oskarżył czterech rosyjskich pracowników rządowych, którzy mieli być odpowiedzialni za przeprowadzanie ataków na istotną infrastrukturę. Hakerzy mają na sumieniu m.in. zhakowanie rafinerii ropy naftowej, elektrowni jądrowych i spółek energetycznych.

Jak podaje serwis The Hacker Way, powołując się na wpis amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, czterej obywatele Rosji to Pavel Aleksandrovich Akulov, Michail Mikhailovich Gavrilov, Marat Valeryevich Tiukov i Evgeny Viktorovich Gladkikh. Ze względu na brak umowy o ekstradycji między USA a Rosją, prawdopodobnie nie zostaną oni postawieni przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Niszczycielski Triton

Wspomnieni mężczyźni mają być trzema funkcjonariuszami rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jeden z nich dotychczas był programistą Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Chemii i Mechaniki (TsNIIKhM). Jeszcze w 2020 roku, TsNIIKhM trafił na czarną listę organizacji za „powiązania z niszczycielskim złośliwym oprogramowaniem Triton”, które „zostało zaprojektowane specjalnie do atakowania i manipulowania systemami bezpieczeństwa przemysłowego”.

To właśnie Triton był wykorzystywany do manipulowania systemami kontroli przemysłowej jednej z rafinerii ropy naftowej znajdującej się na Bliskim Wschodzie. Z opublikowane dokumentu wynika również, że rosyjski rząd angażował się w złośliwe działania cybernetyczne, których celem było umożliwienie cyberszpiegostwa, a także stłumienie niektórych działań społecznych i politycznych, kradzież własności intelektualnej czy wyrządzenie szkody przeciwnikom regionalnym i międzynarodowym.

Zastępca dyrektora FBI, Paul Abbate, przekazał, że FBI, wraz z międzynarodowymi partnerami, skupia się na przeciwdziałaniu poważnemu zagrożeniu cybernetycznemu, jakie Rosja stwarza dla krytycznej infrastruktury Stanów Zjednoczonych. Agencja będzie nadal identyfikować i kierować zasoby reagowania do wszystkich ofiar rosyjskiej aktywności cybernetycznej

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *