Anonymous na cyberwojnie z Kremlem. Najczęściej stosowane techniki

Anonymous od początku cyberwojny wypowiedzianej Kremlowi posługują się różnymi technikami, które mają zadać Rosji dotkliwe ciosy i odsłonić słabość krajowego cyberbezpieczeństwa. Jeremiah Fowler, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, w rozmowie z CNBC dokonał ich podsumowania. Oto najważniejsze z nich.

Serwis CNBC przedstawił wnioski Jeremiaha Fowlera, współzałożyciela firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Security Discovery, które dotyczą działań kolektywu Anonymous wymierzonych w Rosję. Fowler obserwuje poczynania haktywistów od momentu rozpoczęcia cyberwojny, czyli tak naprawdę od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Anonymous i ich cyberwojna z Rosją

Zdaniem Fowlera dotychczas przeprowadzone ataki dowodzą, że rosyjskie systemy związane z cyberbezpieczeństwem są znacznie słabsze, niż wcześniej sądzono. Ekspert zaznacza również, że grupa Anonymous wykorzystuje wiele strategii w trakcie toczącej się cyberwojny, ale najskuteczniejsze jest włamywanie się do baz danych i udostępnianie przejętych informacji online.

Anonymous sprawili, że rosyjska rządowa i cywilna obrona cybernetyczna wydaje się słaba – powiedział w rozmowie z CNBC Jeremiah Fowler. Dodał: – grupa zdemistyfikowała rosyjskie zdolności cybernetyczne i skutecznie wprawiła w zakłopotanie rosyjskie firmy, agencje rządowe, przedsiębiorstwa energetyczne i inne.

Fowler we współpracy z CNBC przygotował zestawienie sześciu technik, którymi posługuje się kolektyw Anonymous, aby zadać Rosji „ciosy” i odsłonić jej cybernetyczną słabość. Są one następujące:

  • Włamania do rosyjskich baz danych – Anonymous włamali się m.in. do baz danych Centralnego Banku Rosji, agencji kosmicznej Roskosmos, Gazpromu czy firmy zbrojeniowej, która zajmuje się rosyjskimi dronami wojskowymi.
  • Uderzanie w firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji – kolektyw blokuje strony internetowe tego typu przedsiębiorstw, a także ostrzega je przed potencjalnymi „konsekwencjami” pozostania w Rosji.
  • Blokowanie rosyjskich stron internetowych – Anonymous atakują rosyjskie witryny rządowe, witryny instytucji państwowych oraz różnych przedsiębiorstw.
  • Szkolenie nowych haktywistów – Anonymous uczą ochotników, jak przeprowadzać ataki DDoS oraz chronić swoją tożsamość, a także udzielają Ukrainie pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • Przejmowanie dostępu do mediów i usług przesyłania strumieniowego – haktywiści przejmują dostęp m.in. do radiostacji, kanałów telewizyjnych i platform streamingowych, gdzie rozpowszechniają materiały pokazujące prawdę o wojnie w Ukrainie.
  • Bezpośrednie dotarcie do Rosjan – Anonymous próbują dotrzeć do zwykłych obywateli np. zachęcając swoich odbiorców do wysyłania tysięcy wiadomości e-mail, SMS-ów lub wykonywania telefonów do Rosjan, hakując drukarki czy systemy odpowiedzialne za drukowanie paragonów, aby drukowały antywojenne i proukraińskie komunikaty.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *