Skuteczny atak Anonymous. Wśród Rosjan wybuchła panika

W środowy poranek, 22 lutego Rosjanie słuchający komercyjnych stacji radiowych mogli poczuć chwilę grozy. Z głośników usłyszeli ostrzeżenia o nalotach i atakach rakietowych, dźwięk alarmu przeciwlotniczego i prośby o udanie się do najbliższych schronów. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazało później, żeby był to atak zwykłych hakerów. Przyznają się do niego haktywiści z grupy Anonymous.

Anonymous za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowali, że po raz kolejny udało im się zhakować rosyjskie stacje radiowe, które w środę rano zamiast standardowych audycji informowały o nalotach i atakach rakietowych. Jak podkreśla kolektyw, słuchacze przez chwilę mogli doświadczyć tego, z czym Ukraińcy mierzą się codziennie. Anonymous wyjaśnili, że był to atak na infrastrukturę operatora satelitarnego.

Anonymous przyznają się do kolejnego cyberataku na Rosjan

Z komunikatu rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wynika, że atak obejmował nie tylko nadawanie alarmu przeciwlotniczego i informacji o konieczności udania się do najbliższych schronów, ale też rozsyłanie wiadomości tekstowych z ostrzeżeniami przed nalotami. Na poniższym nagraniu można usłyszeć komunikaty, które rano „przywitały” Rosjan. Dla wielu osób mogło to być spore zaskoczenie.

Jak podaje serwis The Record, władze Rosji próbowały uspokajać obywateli. Urzędnicy podkreślali, że celem ataku jest sianie paniki i sugerowali, że jest to prowokacja Kijowa. Odpowiedzialność za atak biorą na siebie jednak Anonymous. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy grupa przyznała się do ataku na rosyjskie stacje radiowe.

Przykładowo, w czerwcu 2022 r. kolektyw uderzył w grupę Vyberi Radio (ros. Выбери Радио), która obsługuje około 100 stacji radiowych w 18 miastach w całej Rosji i ma ponad 8 milionów słuchaczy. Atak miał jednak nieco innych charakter, bo polegał na przejęciu danych. Haktywistom udało się wykraść 1,5 miliona wiadomości e-mail (823 GB danych). Zostały one opublikowane za pośrednictwem platformy DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets).

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *