Cyberprzestępcy zaatakowali polską zbrojeniówkę. Pracownicy dostali fałszywe e-maile

Cyberprzestępcy z grupy Lazarus zaatakowali jednego z polskich dostawców z branży zbrojeniowej. Pracownicy firmy otrzymali fałszywe oferty pracy, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

O sprawie informują badacze ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Jeden z polskich dostawców usług zbrojeniowych (nie podano tutaj jego nazwy) w pierwszym kwartale 2023 roku miał być zaatakowany przez grupę Lazarus. Powiązani z Koreą Północną cyberprzestępcy specjalizują się w szpiegostwie.

Pomysł był bardzo prosty. Do pracowników firmy trafiły fałszywe oferty pracy, podszywające się pod markę Boring. Wiadomości zostały zainfekowane spreparowaną wersją czytnika plików PDF opartego na czytniku SumatraPDF, a także oprogramowanie RAT o nazwie ScorinMathTea oraz złożony program do pobierania plików (nazwany przez badaczy ImprudentCook).

Warto dodać, że to nie pierwszy tego typu atak w Europie. W 2020 roku eksperci informowali o działaniach przeciwko europejskim kontrahentom z branży lotniczej i obronnej. W tym przypadku jednak wykorzystywano media społecznościowe, zwłaszcza LinkedIn – cyberprzestępcy budowali zaufanie u pracowników, a następnie wysyłali złośliwe oprogramowanie pod pozorem opisów stanowisk lub aplikacji.

Cyberprzestępcy coraz sprytniejsi

Jak wynika z raportu „APT activity report Q4 2022-Q1 2023”, cyberprzestepcy bardzo często uderzają tam, gdzie sytuacja międzynarodowa jest napięta bądź toczą się konflikty, testując nowe metody ataków.

— Z danych wynika, że wśród krajów atakowanych przez zorganizowane, cyberprzestępcze grupy w okresie od października 2022 do marca 2023 znalazły się m.in. Ukraina, Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Wielka Brytania, USA, Polska oraz inne kraje UE. Zaawansowane akcje dotykały m.in. organizacji rządowych, samorządowych, dyplomatów, mediów, firm z sektora zbrojeniowego, energetycznego, edukacyjnego, finansowego, zdrowia oraz zajmujących się zarządzaniem danymi. Dane telemetryczne ESET pokazują, że cyberprzestępcy przeprowadzali m.in. zaawansowane akcje ukierunkowane na poszczególne osoby (tzw. ataki typu spearphishing), poprzedzone podstępną fazą budowania zaufania — mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Szczególnie groźne są tutaj powiązane z Rosją grupy APT, które były szczególnie aktywne na Ukrainie i w krajach UE. Atakujący sięgali po zaawansowane złośliwe oprogramowanie, phishing e-mailowy oraz narzędzia Brute Ratel (wykorzystywane w testach bezpieczeństwa, tzw. pentestach).

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *