Vodafone odcięło od sieci Rosjan i Białorusinów na Ukrainie

Sprytne posunięcie.
Nikt nie chce ryzykować otwartej wojny z Rosją przy użyciu wojska, ale to wcale nie znaczy, że świat nie reaguje zdecydowanymi działaniami na agresję tego kraju na Ukrainę. Kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone nakładają na Federację Rosyjską kolejne sankcje, a cyberwojnę Rosji wypowiedziała grupa hakerów i aktywistów o nazwie Anonymous – pierwsze efekty ich postępowania już widać. Ukrainie pomagają także operatorzy telefoniczni.

Vodafone odcina Rosjan i Białorusinów od sieci

Jak za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter podaje znany leakster NEXTA, telekom Vodafone odciął od swojej sieci abonentów z Rosji i Białorusi, przebywających na terytorium Ukrainy. Prawdopodobnie ma to utrudnić wojskom agresora i tak już podobno naprawdę mocno kulejącą logistykę oraz wywrzeć presję psychologiczną, pozbawiając możliwości ewentualnego kontaktu z bliskimi.

Wcześniej, bowiem w nocy z 24 na 25 lutego 2022 roku, na taki sam ruch zdecydował się ukraiński operator Kyivstar. Rosjanie i Białorusini nie mogą odbierać i wykonywać połączeń, korzystać z internetu, ani systemu SMS.

Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu

Według doniesień napływających z wielu źródeł, rosyjskie wojsko na Ukrainie napotyka ogromne problemy. Żołnierze są niedożywieni i wymieniają paliwo na jedzenie. Z tego powodu do rzadkości nie należą sytuacje, w których czołgi i transportery opancerzone stają gdzieś pośrodku drogi, by następnie zostać porzucone.

Do tego dochodzą kłopoty z logistyką, które z pewnością spotęguje postępowanie operatorów. Oczywiście wojska korzystają przede wszystkim ze swoich narzędzi do komunikacji, ale… ziarnko do ziarnka, a drobne decyzje wielu różnych podmiotów na pewno przyczynią się do tego, aby skomplikować plany Władimira Putina tak mocno, jak to tylko możliwe.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *