Rosjanie zniszczyli największy samolot świata. Należał do Ukrainy

Smutna wiadomość z Ukrainy.
Rosjanie zniszczyli samolot Antonow An-225 Mrija stacjonujący na lotnisku w pobliżu Kijowa. Stało się to w efekcie walk wojsk ukraińskich z rosyjską armią na lotnisku w Hostomlu.

Antonow An-225 Mrija spłonął 27 lutego 2022 roku na lotnisku w Hostomlu w wyniku agresji rosyjskiej na Ukrainę. Informację traktowano jako plotkę do czasu, gdy potwierdzili ją oficjele strony ukraińskiej.

„Największy samolot świata „Mrija” (pol. Sen) został zniszczony przez rosyjskich okupantów na lotnisku pod Kijowem. Odbudujemy samolot. Spełnimy nasze marzenie o silnej, wolnej i demokratycznej Ukrainie” – napisano na oficjalnym profilu Ukrainy na Twitterze.

Antonow An-225 Mrija był największym samolotem na świecie. Był wykorzystywany przez ukraińskie linie Antonov Airlines od 2001 roku. Jego masa własna wynosiła 200 ton, a ładownia była w stanie pomieścić 250 ton ładunku. Zasięg? 15 400 km. Przelotowa prędkość maksymalna? 800 km/h. Rozpiętość skrzydeł tego giganta była równa 88,4 metra, przy długości kadłuba na poziomie 84 metrów oraz wysokością 18,1 metra. To wszystko przeszłość.

Antonow An-225 Mrija odwiedzał Polskę

Antonow An-225 Mrija lądował w Polsce m.in. 14 sierpnia 2003 roku w Poznaniu oraz 3 marca 2005 roku w Pyrzowicach, skąd maszyna transportowała łącznie 8 helikopterów (!) do Algierii. W kwietniu 2020 roku przywiózł na warszawskie Lotnisko Chopina 7 milionów maseczek ochronnych, kilkaset tysięcy kombinezonów i przyłbic ochronnych dla medyków, w związku z pandemią COVID.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *