Vodafone odcięło od sieci Rosjan i Białorusinów na Ukrainie

Sprytne posunięcie.
Nikt nie chce ryzykować otwartej wojny z Rosją przy użyciu wojska, ale to wcale nie znaczy, że świat nie reaguje zdecydowanymi działaniami na agresję tego kraju na Ukrainę. Kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone nakładają na Federację Rosyjską kolejne sankcje, a cyberwojnę Rosji wypowiedziała grupa hakerów i aktywistów o nazwie Anonymous – pierwsze efekty ich postępowania już widać. Ukrainie pomagają także operatorzy telefoniczni.

Vodafone odcina Rosjan i Białorusinów od sieci

Jak za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter podaje znany leakster NEXTA, telekom Vodafone odciął od swojej sieci abonentów z Rosji i Białorusi, przebywających na terytorium Ukrainy. Prawdopodobnie ma to utrudnić wojskom agresora i tak już podobno naprawdę mocno kulejącą logistykę oraz wywrzeć presję psychologiczną, pozbawiając możliwości ewentualnego kontaktu z bliskimi.

Wcześniej, bowiem w nocy z 24 na 25 lutego 2022 roku, na taki sam ruch zdecydował się ukraiński operator Kyivstar. Rosjanie i Białorusini nie mogą odbierać i wykonywać połączeń, korzystać z internetu, ani systemu SMS.

Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu

Według doniesień napływających z wielu źródeł, rosyjskie wojsko na Ukrainie napotyka ogromne problemy. Żołnierze są niedożywieni i wymieniają paliwo na jedzenie. Z tego powodu do rzadkości nie należą sytuacje, w których czołgi i transportery opancerzone stają gdzieś pośrodku drogi, by następnie zostać porzucone.

Do tego dochodzą kłopoty z logistyką, które z pewnością spotęguje postępowanie operatorów. Oczywiście wojska korzystają przede wszystkim ze swoich narzędzi do komunikacji, ale… ziarnko do ziarnka, a drobne decyzje wielu różnych podmiotów na pewno przyczynią się do tego, aby skomplikować plany Władimira Putina tak mocno, jak to tylko możliwe.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *