Vodafone odcięło od sieci Rosjan i Białorusinów na Ukrainie

Sprytne posunięcie.
Nikt nie chce ryzykować otwartej wojny z Rosją przy użyciu wojska, ale to wcale nie znaczy, że świat nie reaguje zdecydowanymi działaniami na agresję tego kraju na Ukrainę. Kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone nakładają na Federację Rosyjską kolejne sankcje, a cyberwojnę Rosji wypowiedziała grupa hakerów i aktywistów o nazwie Anonymous – pierwsze efekty ich postępowania już widać. Ukrainie pomagają także operatorzy telefoniczni.

Vodafone odcina Rosjan i Białorusinów od sieci

Jak za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter podaje znany leakster NEXTA, telekom Vodafone odciął od swojej sieci abonentów z Rosji i Białorusi, przebywających na terytorium Ukrainy. Prawdopodobnie ma to utrudnić wojskom agresora i tak już podobno naprawdę mocno kulejącą logistykę oraz wywrzeć presję psychologiczną, pozbawiając możliwości ewentualnego kontaktu z bliskimi.

Wcześniej, bowiem w nocy z 24 na 25 lutego 2022 roku, na taki sam ruch zdecydował się ukraiński operator Kyivstar. Rosjanie i Białorusini nie mogą odbierać i wykonywać połączeń, korzystać z internetu, ani systemu SMS.

Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu

Według doniesień napływających z wielu źródeł, rosyjskie wojsko na Ukrainie napotyka ogromne problemy. Żołnierze są niedożywieni i wymieniają paliwo na jedzenie. Z tego powodu do rzadkości nie należą sytuacje, w których czołgi i transportery opancerzone stają gdzieś pośrodku drogi, by następnie zostać porzucone.

Do tego dochodzą kłopoty z logistyką, które z pewnością spotęguje postępowanie operatorów. Oczywiście wojska korzystają przede wszystkim ze swoich narzędzi do komunikacji, ale… ziarnko do ziarnka, a drobne decyzje wielu różnych podmiotów na pewno przyczynią się do tego, aby skomplikować plany Władimira Putina tak mocno, jak to tylko możliwe.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *