Google Maps ujawniły rosyjskie bazy wojskowe, okręty podwodne i magazyny broni jądrowej. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały na Twitterze, że w Google Maps odblokowano możliwość oglądania rosyjskich obiektów wojskowych w wysokiej rozdzielczości. Wcześniej miały być zamazane i nieczytelne. Amerykańska firma twierdzi, że nie wprowadzała żadnych zmian.

Google Maps już od dawna pozwala zwykłym użytkownikom na oglądanie bardzo szczegółowych zdjęć satelitarnych naszej planety. Możemy w ten sposób oglądać nie tylko egipskie piramidy, ale też bazy wojskowe.

Google Maps odblokowało dostęp do strategicznych obiektów wojskowych Rosji.

Teraz każdy może zobaczyć różne rosyjskie wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych, stanowiska dowodzenia i tajne składowiska odpadów. Wszystko w rozdzielczości ok. 0,5 metra na piksel.

— napisały ukraińskie siły zbrojne na Twitterze, udostępniając przy okazji kilka przykładowych fotografii.

Firma Google zdementowała jednak te informacje. Nie dlatego, że obiekty są niewidoczne, ale dlatego, że od dawna były widoczne. Według amerykańskiej korporacji nie wprowadzano żadnych zmian dotyczących zamazywania lub odkrywania rosyjskich obiektów.

Użytkownicy Twittera wrzucili również kilka przykładowych zdjęć wojskowych obiektów amerykańskich np. bazy lotniczej Ramstein.

Według “The Moscow Times” w Google Maps można zobaczyć lotniskowiec Admirał Kuzniecow, okręty podwodne na Kamczatce, magazyn broni jądrowej pod Murmańskiem czy wojskową bazę lotniczą w Kursku.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *