Abrams doczeka się nowej wersji. Zobaczcie wideo z AbramsX

Czołgi Abrams M1A2 znane są wszystkim fanom militariów, a ze względu na ich wszechstronność oraz skuteczność korzystają z nich zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy (w tym Polska). Firma General Dynamics Land Systems pochwaliła się materiałami prezentującymi technologię związaną z nowymi wersjami produkowanych przez siebie pojazdów. Jeden z filmów dotyczy AbramsX, unowocześnionego wariantu legendarnego czołgu.

Pełna prezentacja technologii stojącej za czołgiem AbramsX odbędzie się w dniach 10-12 października na targach AUSA 2022 (Association of the U.S. Army) w Waszyngtonie. Wcześniej jednak na oficjalnych kanałach General Dynamics Land Systems pojawiło się kilka materiałów związanych z nowościami, jakie będzie można zobaczyć podczas wydarzenia.

Zdecydowanie najciekawszym filmem jest ten, na którym widać prototypową wersję wspomnianego czołgu. Oprócz tego na stronie firmy pojawiło się kilka dodatkowych informacji związanych ze zmianami, jakie wprowadzone zostaną w pojazdach AbramsX.

Czołg AbramsX – co o nim wiemy?

Według zapowiedzi konstrukcja ma przewyższać wszystkie dostępne na rynku pojazdy pancerne. Zmiany widać już na poziomie jednostki napędowe, która w czołgu AbramsX składać ma się z hybrydowego silnika wysokoprężnego Cummins ACE, który zapewnia:

50-procentowy wzrost gęstości mocy, 20-procentową redukcję oddawania ciepła i o 13 proc. lepszą wydajność paliwową w porównaniu z najlepszymi obecnie silnikami bojowymi w swojej klasie.

Zastosowanie silnika hybrydowego zapewnić ma większą ilość energii elektrycznej, którą będą mogły wykorzystać różne systemy czołgu. Co więcej, jednostka napędowa pojazdu AbramsX będzie mogła pracować w trybie cichym, dzięki czemu załoga łatwiej ukryje swoją pozycję.

Czołg AbramsX

Skoro już przy ludziach i obsłudze jesteśmy – niezbędny personel został zredukowany z czterech osób w czołgach Abrams M1A2 do trzech żołnierzy w konstrukcjach AbramsX. Zmiana ta była możliwa dzięki zastosowaniu w pełni bezzałogowej wieży z automatycznym ładowaniem, w skład której wchodzą armata XM360 kal. 120 mm z hamulcem wylotowym oraz działko M230 kal. 30 mm.

Czołg AbramsX oraz inne pojazdy, jakie General Dynamics Land Systems zaprezentuj podczas targów AUSA 2022

Czołgi Abrams M1A2 okazały się bardzo skutecznymi konstrukcjami, a Polska otrzymała już pierwsze maszyny z USA w ramach realizacji kontraktu MON. Czy konstrukcje z serii AbramsX okażą się równie skuteczne? Czas pokaże.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *