Abrams doczeka się nowej wersji. Zobaczcie wideo z AbramsX

Czołgi Abrams M1A2 znane są wszystkim fanom militariów, a ze względu na ich wszechstronność oraz skuteczność korzystają z nich zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich sojusznicy (w tym Polska). Firma General Dynamics Land Systems pochwaliła się materiałami prezentującymi technologię związaną z nowymi wersjami produkowanych przez siebie pojazdów. Jeden z filmów dotyczy AbramsX, unowocześnionego wariantu legendarnego czołgu.

Pełna prezentacja technologii stojącej za czołgiem AbramsX odbędzie się w dniach 10-12 października na targach AUSA 2022 (Association of the U.S. Army) w Waszyngtonie. Wcześniej jednak na oficjalnych kanałach General Dynamics Land Systems pojawiło się kilka materiałów związanych z nowościami, jakie będzie można zobaczyć podczas wydarzenia.

Zdecydowanie najciekawszym filmem jest ten, na którym widać prototypową wersję wspomnianego czołgu. Oprócz tego na stronie firmy pojawiło się kilka dodatkowych informacji związanych ze zmianami, jakie wprowadzone zostaną w pojazdach AbramsX.

Czołg AbramsX – co o nim wiemy?

Według zapowiedzi konstrukcja ma przewyższać wszystkie dostępne na rynku pojazdy pancerne. Zmiany widać już na poziomie jednostki napędowe, która w czołgu AbramsX składać ma się z hybrydowego silnika wysokoprężnego Cummins ACE, który zapewnia:

50-procentowy wzrost gęstości mocy, 20-procentową redukcję oddawania ciepła i o 13 proc. lepszą wydajność paliwową w porównaniu z najlepszymi obecnie silnikami bojowymi w swojej klasie.

Zastosowanie silnika hybrydowego zapewnić ma większą ilość energii elektrycznej, którą będą mogły wykorzystać różne systemy czołgu. Co więcej, jednostka napędowa pojazdu AbramsX będzie mogła pracować w trybie cichym, dzięki czemu załoga łatwiej ukryje swoją pozycję.

Czołg AbramsX

Skoro już przy ludziach i obsłudze jesteśmy – niezbędny personel został zredukowany z czterech osób w czołgach Abrams M1A2 do trzech żołnierzy w konstrukcjach AbramsX. Zmiana ta była możliwa dzięki zastosowaniu w pełni bezzałogowej wieży z automatycznym ładowaniem, w skład której wchodzą armata XM360 kal. 120 mm z hamulcem wylotowym oraz działko M230 kal. 30 mm.

Czołg AbramsX oraz inne pojazdy, jakie General Dynamics Land Systems zaprezentuj podczas targów AUSA 2022

Czołgi Abrams M1A2 okazały się bardzo skutecznymi konstrukcjami, a Polska otrzymała już pierwsze maszyny z USA w ramach realizacji kontraktu MON. Czy konstrukcje z serii AbramsX okażą się równie skuteczne? Czas pokaże.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *