Anonymous znów w akcji. Wykradziono 817 GB danych z Roskomnadzoru

Na oficjalnym koncie Anonymous pojawiła się informacja o pozyskaniu przez grupę około 360 tys. plików z rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Mediów znanej w skrócie jako Roskomnadzor. Dane mają pochodzić z Roskomnadzoru Republiki Baszkirii, jednej z największych republik Rosji.

Roskomnadzor jest rosyjską agencją odpowiedzialna za monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu. W jej gestii leży także sprawdzanie, czy przestrzegane są wymogi dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz koordynacja działań związanych z częstotliwościami radiowymi.

817,5 GB danych

Anonymous przekazało, iż wszystkie skradzione pliki rzucają nowe spojrzenie na Roskomnadzor oraz prowadzoną przez agencję działalność. Najnowsze z pozyskanych danych są datowane na 5 marca 2022 r. Osoby, które chcą samodzielnie przejrzeć dane, jakie uzyskało Anonymous, proszone są przez grupę o zachowanie dużej ostrożności – niektóre katalogi wydają się zawierać dużą liczbę załączników do wiadomości e-mail, a te zaś mogą zawierać malware lub inne złośliwe oprogramowanie.

Hakerzy, przeszukując pozyskane dane, wyodrębnili dwa katalogi, które zostały zidentyfikowane jako bazy danych, mające łącznie 290,6 GB. Jedna z nich ma być bazą danych związaną z działaniami prawnymi, zaś druga prawdopodobnie zawiera procedury działu HR agencji.

Należy pamiętać, że ze względu na trwającą wojnę, istnieje zwiększone ryzyko ukrycia złośliwego oprogramowania lub fałszywych danych w opublikowanych przez grupę plikach. Anonymous zachęca do zachowania szczególnej uwagi i ostrożności, a także zaznacza, że wszelkie konkretne wątpliwości zostaną dodane i odnotowane na stronie DDOS Secrets dotyczącej wycieku.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *