Atakujący próbują właśnie przejąć około 200 000 instalacji WordPress z wykorzystaniem 0daya w pluginie Ultimate Member

Szczegóły podatności dostępne są tutaj:

unpatched privilege escalation vulnerability being actively exploited in Ultimate Member, a WordPress plugin installed on over 200,000 sites

Badacze donoszą, że podatność można wykorzystać w najnowszej obecnie dostępnej wersji pluginu – 2.6.6

Wygląda na to, że twórcy próbowali załatać lukę (w wersji 2.6.6), ale udało się na tę łatkę znaleźć proste obejście. Sam plugin umożliwia zaawansowane zarządzenie użytkownikami WordPressa, udostępnia też możliwość rejestracji nowych użytkowników (poprzez formularz). Tę ostatnią funkcję wykorzystują atakujący, tworząc swojego użytkownika, a następnie (z wykorzystaniem podatności) ustawiają mu uprawnienia na Administratora. Mając Administratora atakujący mogą choćby zuploadować własny plugin (czytaj: webshell, czytaj: mają interaktywny dostęp na serwer).

Najprawdopodobniej, żeby nie zostać ofiarą, wystarczy zdezaktywować plugin, chociaż idealnie byłoby go zupełnie usunąć.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *