Chipy Apple M1 mają nienaprawialną wadę. Są podatne na atak PACMAN!

Naukowcy z MIT odkryli, że popularny ostatnio atak sprzętowy o nazwie PACMAN wykorzystujący lukę w mechanizmach sprzętowych, jest praktycznie niemożliwy do załatania. PACMAN potencjalnie pozwala na uzyskanie możliwości wykonywania dowolnego kodu w systemach macOS.

Nie jest to pierwszy tego rodzaju problem. Jeszcze w maju donosiliśmy o podatności M1RACLES, dotyczącej układów Apple M1, której nie da się usunąć za pomocą aktualizacji oprogramowania. Jak donoszą autorzy badania opisującego atak PACMANproblemy nie mogą być całkowicie załatane aktualizacją funkcji oprogramowania.

Atak PACMAN wykorzystuje istniejący błąd oprogramowania dotyczący odczytu i zapisu pamięci i zamienia go w obejście pozwalające na nieuprzywilejowane wykonywanie dowolnego kodu. Badacze są przekonani, że PACMAN będzie miał zastosowanie w przyszłości do kolejnych luk, które zostaną odnalezione.

Wskazana luka, która obecnie jest głównym problemem, zakorzeniona jest w kodach uwierzytelniania wskaźników (PAC), które mają na celu wykrywanie i zabezpieczanie przed nieoczekiwanymi zmianami wskaźników w pamięci. O ile mechanizmy sprzętowe wykorzystywane przez PACMAN nie są możliwe do załatania funkcjami oprogramowania, tak podatności związane z uszkodzeniem pamięci jak najbardziej da się naprawić.

Autorzy badania podkreślają, że dopóki użytkownicy sprzętów z chipami M1 będą regularnie aktualizować oprogramowanie, nie mają powodów do obaw. Nie da się jednak ukryć, że przeprowadzona analiza wskazuje na znaczące niedopatrzenia w projektowaniu układów przez Apple. Jak widać po znanych dotychczas przykładach, komponent jest cały czas analizowany przez niezależnych specjalistów, toteż znalezienie kolejnych problemów może być tylko kwestią czasu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *