Cyberatak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Zespół reagowania CERT-UA poinformował o podjęciu niezbędnych działań w celu odpowiedzi na incydent cyberbezpieczeństwa, który był skierowany na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Sprawcy posługujący się malware INDUSTROYER2 chcieli wyłączyć elementy systemów atakowanego obiektu.

Celem cyberataku, o którym poinformował CERT-UA, było wyłączenie elementów systemów atakowanego obiektu będącego częścią infrastruktury energetycznej Ukrainy.

Wyłączone miały zostać m.in. podstacje elektryczne wysokiego napięcia, komputery obsługi obiektu oraz serwery przez niego wykorzystywane (tu zadziałać miało malware CADDYWIPER), a także szereg urządzeń operujących na Linuksie, w przypadku których celem było zniszczenie przetwarzanych przez nie danych. Zaatakowany został również inny aktywny w sieci sprzęt.

Atakujący byli w sieci już wcześniej

Według informacji podanych przez CERT-UA, przełamanie zabezpieczeń i wejście atakujących do sieci nastąpiło nie później, niż w lutym tego roku i był to drugi atak na ten obiekt.

Wyłączenie systemów, które było celem działań cyberprzestępców, zaplanowane zostało jednak na 8 kwietnia 2022 r. Jak czytamy na stronach CERT-UA, udało się w pełni zapobiec skutkom cyberataku i zneutralizować działania cyberprzestępców. Wsparcia specjalistom z Ukrainy udzieliły firmy Microsoft i ESET.

Cyberataki na Ukrainę to codzienność

Od 15 lutego br. Ukraina doświadczyła około 2,8 tys. cyberataków, a dzienny rekord wynosi 271 kampanii DDoS.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *