IBIMS: Od początku lutego w polskiej sieci aż 120 tys. prób dezinformacji, głównie na Facebooku

W ciągu ostatnich dni wzrosła znacząco liczba incydentów dezinformacyjnych w Polsce związanych z agresją rosyjską na Ukrainę.

Jak podaje IBIMS (Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych), w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w temacie wojny w Ukrainie i rosyjskiego najazdu na ten kraj. Liczba incydentów wzrosła w stosunku do 01.02.2022 o 20000 proc. Główny kanał dezinformacji to przede wszystkim Facebook – 69 proc. incydentów, zaś na drugim miejscu znajduje się Twitter z 24 proc. incydentów. To jednak nie wszystko.

Według IBIMS w badanym okresie zaobserwowano też drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych, które działają w kanałach informacyjnych tych osób, które są przeciwne szczepieniom (także na COVID-19). Oczywiście podstawowym przekazem jest budowanie zagrożenia wewnętrznego na terenie naszego kraju.

Jeśli chodzi o kwestie związane z dezinformacją, to Twitter ostatnio wprowadził specjalne etykiety dla postów rosyjskich mediow rządowych – dotyczy to wpisów, które umieszczane są przez media kontrolowane przez rząd Putina. Z kolei Facebook banuje rosyjskie konta, które rozsiewają dezinformację w Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *