Gen. Bondaryk: Zakup systemu Pegasus był błędem

W rozmowie z serwisem Cyberdefence24.pl gen. Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uważa, że zakup Pegasusa był błędem. Jak podaje gen. Bondaryk, rząd wydatkujący środki publiczne na zakup systemu de facto wywiadowczego powinien się liczyć także z tym, że dostęp do informacji pozyskanych przez polskie służby (o polskich obywatelach), poprzez użytkowanie tego systemu, równocześnie udostępnia izraelskiej firmie, będącej pod kontrolą obcego wywiadu.

Dodajmy przy okazji, że gen. Bondaryk wspomina, że izraelski rząd we wrześniu br. zakazał grupie NSO Group (twórcom Pegasusa) dalszego udzielania licencji służbom polskim i węgierskim z racji na wykorzystanie tego systemu w celu inwigilacji opozycji politycznej, a nie w celu zwalczania ciężkiej przestępczości i terroryzmu. Były szef ABW uważa też, że zakup i używanie systemu Pegasus jest “nieprzemyślane i nieodpowiedzialne”, bo takie technologie są technologiami “podwójnego przeznaczenia” – kontrolę nad nimi mają przecież obce służby specjalne.

Gen. Krzysztof Bondaryk

Przypomnijmy, że Apple niedawno pozwało właśnie NSO Group, czyli twórców oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, gdyż jest ono nadużywane i za jego pomocą śledzeni są dziennikarze czy politycy. W tej sprawie zresztą polska prokurator Ewa Wrzosek dostała ostrzeżenie właśnie od Apple, gdyż mogła być na celowniku systemu inwigilacji Pegasus, czyli siłą rzeczy podsłuchiwana przez polskie służby.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *