Gen. Bondaryk: Zakup systemu Pegasus był błędem

W rozmowie z serwisem Cyberdefence24.pl gen. Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uważa, że zakup Pegasusa był błędem. Jak podaje gen. Bondaryk, rząd wydatkujący środki publiczne na zakup systemu de facto wywiadowczego powinien się liczyć także z tym, że dostęp do informacji pozyskanych przez polskie służby (o polskich obywatelach), poprzez użytkowanie tego systemu, równocześnie udostępnia izraelskiej firmie, będącej pod kontrolą obcego wywiadu.

Dodajmy przy okazji, że gen. Bondaryk wspomina, że izraelski rząd we wrześniu br. zakazał grupie NSO Group (twórcom Pegasusa) dalszego udzielania licencji służbom polskim i węgierskim z racji na wykorzystanie tego systemu w celu inwigilacji opozycji politycznej, a nie w celu zwalczania ciężkiej przestępczości i terroryzmu. Były szef ABW uważa też, że zakup i używanie systemu Pegasus jest “nieprzemyślane i nieodpowiedzialne”, bo takie technologie są technologiami “podwójnego przeznaczenia” – kontrolę nad nimi mają przecież obce służby specjalne.

Gen. Krzysztof Bondaryk

Przypomnijmy, że Apple niedawno pozwało właśnie NSO Group, czyli twórców oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, gdyż jest ono nadużywane i za jego pomocą śledzeni są dziennikarze czy politycy. W tej sprawie zresztą polska prokurator Ewa Wrzosek dostała ostrzeżenie właśnie od Apple, gdyż mogła być na celowniku systemu inwigilacji Pegasus, czyli siłą rzeczy podsłuchiwana przez polskie służby.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *