IBIMS: Od początku lutego w polskiej sieci aż 120 tys. prób dezinformacji, głównie na Facebooku

W ciągu ostatnich dni wzrosła znacząco liczba incydentów dezinformacyjnych w Polsce związanych z agresją rosyjską na Ukrainę.

Jak podaje IBIMS (Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych), w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w temacie wojny w Ukrainie i rosyjskiego najazdu na ten kraj. Liczba incydentów wzrosła w stosunku do 01.02.2022 o 20000 proc. Główny kanał dezinformacji to przede wszystkim Facebook – 69 proc. incydentów, zaś na drugim miejscu znajduje się Twitter z 24 proc. incydentów. To jednak nie wszystko.

Według IBIMS w badanym okresie zaobserwowano też drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych, które działają w kanałach informacyjnych tych osób, które są przeciwne szczepieniom (także na COVID-19). Oczywiście podstawowym przekazem jest budowanie zagrożenia wewnętrznego na terenie naszego kraju.

Jeśli chodzi o kwestie związane z dezinformacją, to Twitter ostatnio wprowadził specjalne etykiety dla postów rosyjskich mediow rządowych – dotyczy to wpisów, które umieszczane są przez media kontrolowane przez rząd Putina. Z kolei Facebook banuje rosyjskie konta, które rozsiewają dezinformację w Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *