Jak Rosja prowadzi cyberwojnę? Raport Google

Jesteśmy tuż przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę i po tym czasie już chyba nikt (poza samą Rosją) nie ma wątpliwości, że jest to pełnoskalowy konflikt, który dzieje się przy użyciu broni fizycznej, ale też tej cyfrowej w cyberprzestrzeni. Raport Google ujawnił skalę działań Rosjan w ostatnim czasie.

O trwającym blisko rok konflikcie na terenie Ukrainy mówi się najczęściej w kontekście walk z użyciem broni palnej i maszyn, ale trzeba pamiętać, że dużo złego wyrządzają też szeroko pojęci rosyjscy hakerzy. Tym tematem zajęły się Google Threat Analysis Group (Grupa Analizy Zagrożenia w Google) oraz Mandiant, które wchodzi w skład Google Cloud. Razem opracowały one raport „Fog of War” („Mgła Wojny”), w którym przeanalizowano, w jaki sposób Rosja sieje dezinformację, wykrada dane i atakuje infrastrukturę krytyczną.

Raport jest dość długi i możecie przeczytać go w tym miejscu. Z najciekawszych informacji warto jednak nadmienić o tym, że w 2022 r. liczba ataków z terenu Rosji wzrosła o 250 proc. w stosunku do 2020 r. Natomiast jeszcze w 2021 r. kraj rządzony przez Władimira Putina próbował uderzyć w liczne podmioty wojskowe i razem z danymi z 2022 r. liczba ataków wynosiła ponad 150.

Ponadto, raport Google wskazuje, że nie tylko ukraińscy użytkownicy byli atakowani przez hakerów – nasiliły się też ataki na użytkowników z państw członkowskich NATO (w tym Polskę) o 300 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Warto dodać, że przez cały 2022 r. kontrofensywę w cyberprzestrzeni prowadziła grupa Anonymous, zdecentralizowana i niemająca wspólnego szefa, która uaktywnia się właśnie w takich sytuacjach, jak wojna w Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *