Jak Rosja prowadzi cyberwojnę? Raport Google

Jesteśmy tuż przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę i po tym czasie już chyba nikt (poza samą Rosją) nie ma wątpliwości, że jest to pełnoskalowy konflikt, który dzieje się przy użyciu broni fizycznej, ale też tej cyfrowej w cyberprzestrzeni. Raport Google ujawnił skalę działań Rosjan w ostatnim czasie.

O trwającym blisko rok konflikcie na terenie Ukrainy mówi się najczęściej w kontekście walk z użyciem broni palnej i maszyn, ale trzeba pamiętać, że dużo złego wyrządzają też szeroko pojęci rosyjscy hakerzy. Tym tematem zajęły się Google Threat Analysis Group (Grupa Analizy Zagrożenia w Google) oraz Mandiant, które wchodzi w skład Google Cloud. Razem opracowały one raport “Fog of War” (“Mgła Wojny”), w którym przeanalizowano, w jaki sposób Rosja sieje dezinformację, wykrada dane i atakuje infrastrukturę krytyczną.

Raport jest dość długi i możecie przeczytać go w tym miejscu. Z najciekawszych informacji warto jednak nadmienić o tym, że w 2022 r. liczba ataków z terenu Rosji wzrosła o 250 proc. w stosunku do 2020 r. Natomiast jeszcze w 2021 r. kraj rządzony przez Władimira Putina próbował uderzyć w liczne podmioty wojskowe i razem z danymi z 2022 r. liczba ataków wynosiła ponad 150.

Ponadto, raport Google wskazuje, że nie tylko ukraińscy użytkownicy byli atakowani przez hakerów – nasiliły się też ataki na użytkowników z państw członkowskich NATO (w tym Polskę) o 300 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Warto dodać, że przez cały 2022 r. kontrofensywę w cyberprzestrzeni prowadziła grupa Anonymous, zdecentralizowana i niemająca wspólnego szefa, która uaktywnia się właśnie w takich sytuacjach, jak wojna w Ukrainie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *