Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Nowości w Linux Kernel 6.7

Wsparcie dla sprzętu

 • Wprowadzono początkowe wsparcie dla Intel Lunar Lake.
 • Wsparcie dla NVIDIA’s GSP firmware w otwartoźródłowym sterowniku graficznym Nouveau.
 • Dodano wsparcie dla Amlogic C3 i S4 SoCs dla Watchdog.
 • Linux może teraz natywnie obsługiwać błędy protokołu CXL sygnalizowane za pośrednictwem PCIe AER dla obecnej generacji platform CXL.

Ulepszenia systemu plików

 • Wprowadzono implementację systemu plików bcachefs, system plików typu copy-on-write (COW) dla systemów operacyjnych opartych na Linuxie.
 • Wprowadzono nowe funkcje dla systemu plików Btrfs, takie jak raid-stripe-tree, proste rozliczanie kwot (squota) i tymczasowe fsid systemu plików (temp_fsid).
 • Dla fanów systemu plików EXT4, Linux kernel 6.7 poprawia wieloblokowy alokator i optymalizuje obsługę zwolnionych bloków danych w swojej maszynie do zatwierdzania.

Ulepszenia sieciowe

 • Wsparcie dla GRO decapsulation dla IPsec ESP w UDP.
 • Wsparcie dla używania rozdzielczości mikrosekund dla znaczników czasu TCP.
 • Wsparcie dla TCP Authentication Option (RFC 5925, TCP-AO) jako nowocześniejszego zamiennika dla opcji MD5.
 • Wsparcie dla wysyłania fragmentowanych skbs przez gniazda vsock.
 • Wsparcie dla MCTP over I3C.

Podsumowanie

Linux Kernel 6.7 to znaczący krok naprzód w dziedzinie technologii open-source. Ta wersja z 2024 roku wyróżnia się licznymi nowymi funkcjami i obszernym wsparciem sprzętowym, podkreślonym przez imponującą ilość wkładów w kod. Z pewnością stanowi ona przełomowy postęp w serii Linux, podkreślając wsparcie dla najnowszej generacji sprzętu i ustanawiając nowy punkt odniesienia w innowacji kernela.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *