Łukaszenko na celowniku hakerów. W sieci pojawił się jego paszport

Haktywiści z białoruskiej grupy Cyber ​​Partyzans twierdzą, że udało im się przejąć dane paszportowe wszystkich obywateli Białorusi. Na dowód swoich osiągnięć zaprezentowali rzekomy paszport Aleksandra Łukaszenki w formie NFT, czyli niewymienialnego tokenu.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy twierdzenia Cyber ​​Partyzans są prawdziwe i faktycznie haktywistom udało się przejąć wrażliwe dane wszystkich (albo nawet większości) obywateli Białorusi. Pewne jest jedno, ogłoszenie tych informacji w dniu urodzin prezydenta tego kraju, czyli 30 sierpnia, na pewno nie było prezentem, o jakim marzył Aleksandr Łukaszenko.

Łukaszenko na celowniku hakerów

„Dyktator ma dziś urodziny – pomóż nam je zrujnować! Zdobądź nasze dzieło sztuki już dziś. Specjalna oferta – nowy białoruski paszport dla Łukaszenki, gdzie przebywa za kratkami” – przekazali haktywiści.

Oprócz specjalnej wersji paszportu Łukaszenki (z jego zdjęciem za kratami) na Twitterze grupy Cyber ​​Partyzans można również znaleźć paszporty innych osób. Haktywiści określają je mianem „najbliższych sojuszników i zdrajców narodu” i zachęcają do zakupu NFT, przekonując, że wszystkie środki zgromadzone ze sprzedaży zostaną przekazane na wsparcie cyberataków na „krwawe reżimy w Mińsku i Moskwie”. Opublikowano m.in. paszport byłej szefowej Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi – Lidii Jermoszyny, sekretarz prasowej prezydenta – Natalii Eismant czy wiceszefa białoruskiego KGB – Iwana Tertela.

Jak donosi serwis Cyber News, członkowie grupy Cyber ​​Partyzans przesłali cyfrowe wersje paszportów na OpeanSea, czyli amerykański internetowy rynek niewymiennych tokenów z siedzibą w Nowym Jorku. Po 24 godzinach oferta została wycofana. Haktywiści poinformowali, że szukają alternatywnych rynków zbytu dla NFT.

Cyber News przypomniał też o dotychczasowych atakach Cyber ​​Partyzans, którzy sprzeciwiają się reżimowi Łukaszenki i wyrażają swoje poparcie dla Ukrainy po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała ten kraj. Haktywiści już w zeszłym roku donosili, że udało im się włamać do bazy danych „АИС Паспорт” z danymi osobowymi każdego obywatela Białorusi, w tym zdjęciami paszportowymi, adresem i informacjami o miejscu pracy. Mieli też zhakować całą policyjną bazę danych, w tym nagrania z telewizji przemysłowej i historię pracy poszczególnych funkcjonariuszy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *