Microsoft dokumentuje ponad 200 cyberataków Rosji na Ukrainę. To już prawdziwa cyberwojna

Co najmniej 6 różnych podmiotów powiązanych z Rosją przeprowadziło nie mniej niż 237 cyberataków na Ukrainę od 23 lutego do 8 kwietnia, w tym 38 dyskretnych ataków destrukcyjnych, które nieodwracalnie zniszczyły pliki w setkach systemów w dziesiątkach organizacji w tym kraju.

„Wspólnie działania cybernetyczne i kinetyczne mają na celu zakłócenie lub degradację ukraińskich funkcji rządowych i wojskowych oraz podważenie zaufania publicznego do tych samych instytucji” – powiedział w specjalnym raporcie dział ds. bezpieczeństwa cyfrowego firmy (DSU).

Główne rodziny złośliwego oprogramowania, które zostały wykorzystane do destrukcyjnej działalności w ramach nieustających rosyjskich ataków cyfrowych, obejmują: 

  • WhisperGate 
  • HermeticWiper ( FoxBlade aka KillDisk)
  • HermeticRansom (SonicVote)
  • IssacWiper (Lasainraw)
  • CaddyWiper 
  • DesertBlade  
  • DoubleZero ( FiberLake )

WhisperGate, HermeticWiper, IssacWiper i CaddyWiper to wszystkie narzędzia do wycierania danych przeznaczone do nadpisywania danych i uniemożliwiania rozruchu maszyn, podczas gdy DoubleZero to złośliwe oprogramowanie .NET zdolne do usuwania danych. DesertBlade, również narzędzie do usuwania danych, zostało uruchomione 1 marca przeciwko bezimiennej firmie nadawczej na Ukrainie.

Z drugiej strony SonicVote to program do szyfrowania plików wykrywany w połączeniu z HermeticWiper w celu ukrycia włamań jako ataku ransomware, podczas gdy Industroyer2 koncentruje się w szczególności na technologii operacyjnej w celu sabotowania krytycznej produkcji i procesów przemysłowych.

Microsoft przypisał HermeticWiper, CaddyWiper i Industroyer2 rosyjskiej hakerskiej grupie wojskowej Sandworm (aka Iridium). Ataki WhisperGate zostały powiązane z nieznanym wcześniej klastrem nazwanym DEV-0586, który prawdopodobnie jest powiązany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU .

Szacuje się, że 32% z ogółu 38 niszczycielskich ataków dotyczyło ukraińskich organizacji rządowych na poziomie krajowym, regionalnym i miejskim, przy czym ponad 40% ataków było wymierzonych w organizacje w sektorach infrastruktury krytycznej w kraju.

Ponadto Microsoft poinformował, że zaobserwował , że Nobelium , podmiot odpowiedzialny za zagrożenie obwiniany za atak na łańcuch dostaw SolarWinds w 2020 r., próbował włamać się do firm informatycznych obsługujących klientów rządowych w państwach członkowskich NATO, korzystając z dostępu do wyprowadzania danych z zachodnich organizacji zajmujących się polityką zagraniczną.

Inne złośliwe ataki obejmują kampanie phishingowe, których celem są podmioty wojskowe ( Fancy Bear vel Strontium) i urzędników państwowych ( Primitive Bear vel Actinium ), a także kradzież danych ( Energetic Bear vel Bromine) i operacje rozpoznawcze ( Venomous Bear vel Krypton).

„Wykorzystywanie przez Rosję cyberataków wydaje się być silnie skorelowane, a czasem bezpośrednio zsynchronizowane z jej kinetycznymi operacjami wojskowymi wymierzonymi w usługi i instytucje kluczowe dla ludności cywilnej” – powiedział Tom Burt, wiceprezes ds. bezpieczeństwa i zaufania klientów .

„Biorąc pod uwagę, że rosyjscy hakerzy zajmujący się zagrożeniami odzwierciedlają i wzmacniają działania wojskowe, uważamy, że cyberataki będą nadal eskalować wraz z szalejącym konfliktem. Prawdopodobnie ataki, które zaobserwowaliśmy, to tylko ułamek działań wymierzonych w Ukrainę”.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *