Nad Polską lata prototypowy samolot szpiegowski US Army „ARTEMIS”

Stany Zjednoczone wysłały w misję na Ukrainę swój prototypowy samolot szpiegowski o nazwie ARTEMIS, który dostarcza Pentagonowi bardzo cennych danych wywiadowczych.

Samolot ARTEMIS został zbudowany przez firmę Leidos. Pierwsze misje szpiegowskie odbył w 2020 roku, a rok później trafił na stałe do Europy, gdzie wykonuje obloty w najbardziej newralgicznych regionach kontynentu. Od kilku tygodni bacznie obserwował ruchy rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

Niewiele wiadomo o tym samolocie, ale nie jest tajemnicą, że gromadzi on ogromne ilości cennych danych na temat działań rosyjskiej armii. Na jego pokładzie znajduje się najbardziej zaawansowany na świecie sprzęt radarowy do wywiadu, obserwacji i rozpoznania.

Jednym z nich jest HADES (High-Accuracy Detection and Exploitation System). Zbiera on informacje w ramach systemu Multi-Domain Sensing System. Chodzi tutaj o wywiad sygnałowy, elektroniczny i komunikacyjny. Pojazd w czasie rzeczywistym może przekazywać dane do centrum dowodzenia.

ARTEMIS może pozostać w powietrzu przez ponad 10 godzin i w tym czasie pokonać 7400 kilometrów. Jego baza znajduje się w Rumunii. Stamtąd startuje, przelatuje nad Węgrami i Słowacją w kierunku Polski. Trzyma się wschodniej i północnej granicy Polski i finalnie wraca do bazy. Każdy przelot zapewni ogromną ilość danych o Białorusi i Ukrainie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *