Nad Polską lata prototypowy samolot szpiegowski US Army “ARTEMIS”

Stany Zjednoczone wysłały w misję na Ukrainę swój prototypowy samolot szpiegowski o nazwie ARTEMIS, który dostarcza Pentagonowi bardzo cennych danych wywiadowczych.

Samolot ARTEMIS został zbudowany przez firmę Leidos. Pierwsze misje szpiegowskie odbył w 2020 roku, a rok później trafił na stałe do Europy, gdzie wykonuje obloty w najbardziej newralgicznych regionach kontynentu. Od kilku tygodni bacznie obserwował ruchy rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

Niewiele wiadomo o tym samolocie, ale nie jest tajemnicą, że gromadzi on ogromne ilości cennych danych na temat działań rosyjskiej armii. Na jego pokładzie znajduje się najbardziej zaawansowany na świecie sprzęt radarowy do wywiadu, obserwacji i rozpoznania.

Jednym z nich jest HADES (High-Accuracy Detection and Exploitation System). Zbiera on informacje w ramach systemu Multi-Domain Sensing System. Chodzi tutaj o wywiad sygnałowy, elektroniczny i komunikacyjny. Pojazd w czasie rzeczywistym może przekazywać dane do centrum dowodzenia.

ARTEMIS może pozostać w powietrzu przez ponad 10 godzin i w tym czasie pokonać 7400 kilometrów. Jego baza znajduje się w Rumunii. Stamtąd startuje, przelatuje nad Węgrami i Słowacją w kierunku Polski. Trzyma się wschodniej i północnej granicy Polski i finalnie wraca do bazy. Każdy przelot zapewni ogromną ilość danych o Białorusi i Ukrainie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *