NATO bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields. To przygotowanie na cyberataki ze strony Rosji

NATO organizuje największe i najbardziej złożone ćwiczenia cyberobrony w ramach inicjatywy Locked Shields 2022. Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa reprezentujące 30 członków sojuszu rozgrywają scenariusz wojny cyfrowej, podczas którego mają bronić fikcyjnego wyspiarskiego państwa Berylia. Choć kraj taki nie istnieje, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczeń może być dobrym przygotowaniem do potencjalnej wojny cybernetycznej z Rosją.

Locked Shields to coroczne ćwiczenia organizowane przez NATO CCDCOE. Podczas ich trwania eksperci z państw sojuszu współpracując ze sobą, ćwiczą obronę państw oraz wojskowych systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej. Cechą wspólną wszystkich zadań jest ogromna presja czasu i wysokie skomplikowanie ataków, a także wymóg strategicznego zarządzania wieloma komórkami.

W obecnej edycji, która trwa od 19 do 22 kwietnia 2022 r., scenariusz przewiduje obronę fikcyjnego, wyspiarskiego kraju Berylia. Miał być on celem skoordynowanych cyberataków na główne wojskowe i cywilne systemy informatyczne. Podczas tworzenia planiści korzystają z aktualnej sytuacji geopolitycznej, dzięki czemu zadania mają wyglądać realistycznie. W zadaniach pod uwagę ma być brana choćby symulacja systemu zarządzania rezerwami i komunikatów finansowych banku centralnego. Co więcej, eksperci po raz pierwszy będą walczyć z atakującymi platformy komunikacji 5G.

Nie można też ukryć, że tegoroczne ćwiczenia Locked Shield odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pamiętając, że twórcy scenariuszy wzięli pod uwagę sytuację geopolityczną można zakładać, że NATO po części ćwiczy obronę właśnie przed Rosją i potencjalną pomoc Ukrainie. Inna sprawa, że ta ostatnia radzi sobie w cybernetycznej wojnie całkiem dobrze, bo raczej nie słyszymy o wielu udanych atakach Rosjan. Nie można jednak ukryć, że na początku wojny agresorzy mogli pochwalić się kilkoma udanymi akcjami. NATO o tym wie i chce być gotowe do odpowiedzi.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *