NATO bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields. To przygotowanie na cyberataki ze strony Rosji

NATO organizuje największe i najbardziej złożone ćwiczenia cyberobrony w ramach inicjatywy Locked Shields 2022. Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa reprezentujące 30 członków sojuszu rozgrywają scenariusz wojny cyfrowej, podczas którego mają bronić fikcyjnego wyspiarskiego państwa Berylia. Choć kraj taki nie istnieje, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczeń może być dobrym przygotowaniem do potencjalnej wojny cybernetycznej z Rosją.

Locked Shields to coroczne ćwiczenia organizowane przez NATO CCDCOE. Podczas ich trwania eksperci z państw sojuszu współpracując ze sobą, ćwiczą obronę państw oraz wojskowych systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej. Cechą wspólną wszystkich zadań jest ogromna presja czasu i wysokie skomplikowanie ataków, a także wymóg strategicznego zarządzania wieloma komórkami.

W obecnej edycji, która trwa od 19 do 22 kwietnia 2022 r., scenariusz przewiduje obronę fikcyjnego, wyspiarskiego kraju Berylia. Miał być on celem skoordynowanych cyberataków na główne wojskowe i cywilne systemy informatyczne. Podczas tworzenia planiści korzystają z aktualnej sytuacji geopolitycznej, dzięki czemu zadania mają wyglądać realistycznie. W zadaniach pod uwagę ma być brana choćby symulacja systemu zarządzania rezerwami i komunikatów finansowych banku centralnego. Co więcej, eksperci po raz pierwszy będą walczyć z atakującymi platformy komunikacji 5G.

Nie można też ukryć, że tegoroczne ćwiczenia Locked Shield odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pamiętając, że twórcy scenariuszy wzięli pod uwagę sytuację geopolityczną można zakładać, że NATO po części ćwiczy obronę właśnie przed Rosją i potencjalną pomoc Ukrainie. Inna sprawa, że ta ostatnia radzi sobie w cybernetycznej wojnie całkiem dobrze, bo raczej nie słyszymy o wielu udanych atakach Rosjan. Nie można jednak ukryć, że na początku wojny agresorzy mogli pochwalić się kilkoma udanymi akcjami. NATO o tym wie i chce być gotowe do odpowiedzi.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *