NATO bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields. To przygotowanie na cyberataki ze strony Rosji

NATO organizuje największe i najbardziej złożone ćwiczenia cyberobrony w ramach inicjatywy Locked Shields 2022. Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa reprezentujące 30 członków sojuszu rozgrywają scenariusz wojny cyfrowej, podczas którego mają bronić fikcyjnego wyspiarskiego państwa Berylia. Choć kraj taki nie istnieje, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczeń może być dobrym przygotowaniem do potencjalnej wojny cybernetycznej z Rosją.

Locked Shields to coroczne ćwiczenia organizowane przez NATO CCDCOE. Podczas ich trwania eksperci z państw sojuszu współpracując ze sobą, ćwiczą obronę państw oraz wojskowych systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej. Cechą wspólną wszystkich zadań jest ogromna presja czasu i wysokie skomplikowanie ataków, a także wymóg strategicznego zarządzania wieloma komórkami.

W obecnej edycji, która trwa od 19 do 22 kwietnia 2022 r., scenariusz przewiduje obronę fikcyjnego, wyspiarskiego kraju Berylia. Miał być on celem skoordynowanych cyberataków na główne wojskowe i cywilne systemy informatyczne. Podczas tworzenia planiści korzystają z aktualnej sytuacji geopolitycznej, dzięki czemu zadania mają wyglądać realistycznie. W zadaniach pod uwagę ma być brana choćby symulacja systemu zarządzania rezerwami i komunikatów finansowych banku centralnego. Co więcej, eksperci po raz pierwszy będą walczyć z atakującymi platformy komunikacji 5G.

Nie można też ukryć, że tegoroczne ćwiczenia Locked Shield odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pamiętając, że twórcy scenariuszy wzięli pod uwagę sytuację geopolityczną można zakładać, że NATO po części ćwiczy obronę właśnie przed Rosją i potencjalną pomoc Ukrainie. Inna sprawa, że ta ostatnia radzi sobie w cybernetycznej wojnie całkiem dobrze, bo raczej nie słyszymy o wielu udanych atakach Rosjan. Nie można jednak ukryć, że na początku wojny agresorzy mogli pochwalić się kilkoma udanymi akcjami. NATO o tym wie i chce być gotowe do odpowiedzi.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *