NATO bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields. To przygotowanie na cyberataki ze strony Rosji

NATO organizuje największe i najbardziej złożone ćwiczenia cyberobrony w ramach inicjatywy Locked Shields 2022. Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa reprezentujące 30 członków sojuszu rozgrywają scenariusz wojny cyfrowej, podczas którego mają bronić fikcyjnego wyspiarskiego państwa Berylia. Choć kraj taki nie istnieje, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczeń może być dobrym przygotowaniem do potencjalnej wojny cybernetycznej z Rosją.

Locked Shields to coroczne ćwiczenia organizowane przez NATO CCDCOE. Podczas ich trwania eksperci z państw sojuszu współpracując ze sobą, ćwiczą obronę państw oraz wojskowych systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej. Cechą wspólną wszystkich zadań jest ogromna presja czasu i wysokie skomplikowanie ataków, a także wymóg strategicznego zarządzania wieloma komórkami.

W obecnej edycji, która trwa od 19 do 22 kwietnia 2022 r., scenariusz przewiduje obronę fikcyjnego, wyspiarskiego kraju Berylia. Miał być on celem skoordynowanych cyberataków na główne wojskowe i cywilne systemy informatyczne. Podczas tworzenia planiści korzystają z aktualnej sytuacji geopolitycznej, dzięki czemu zadania mają wyglądać realistycznie. W zadaniach pod uwagę ma być brana choćby symulacja systemu zarządzania rezerwami i komunikatów finansowych banku centralnego. Co więcej, eksperci po raz pierwszy będą walczyć z atakującymi platformy komunikacji 5G.

Nie można też ukryć, że tegoroczne ćwiczenia Locked Shield odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pamiętając, że twórcy scenariuszy wzięli pod uwagę sytuację geopolityczną można zakładać, że NATO po części ćwiczy obronę właśnie przed Rosją i potencjalną pomoc Ukrainie. Inna sprawa, że ta ostatnia radzi sobie w cybernetycznej wojnie całkiem dobrze, bo raczej nie słyszymy o wielu udanych atakach Rosjan. Nie można jednak ukryć, że na początku wojny agresorzy mogli pochwalić się kilkoma udanymi akcjami. NATO o tym wie i chce być gotowe do odpowiedzi.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *