Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro. Włamali się do systemu informatycznego

Grupa GhostSec, powiązana z Anonymous, poinformowała o kolejnym ataku wymierzonym w Rosję. Tym razem hakerzy mieli uzyskać dostęp do systemu informatycznego Metrospetstekhnika, czyli głównego operatora metra w Rosji. Jak twierdzą, pozwoli im to zakłócać pracę systemów oraz przejąć wrażliwe dane.

Hakerzy z grupy GhostSec za pośrednictwem Twittera poinformowali o włamaniu do systemu informatycznego Metrospetstekhnika. Jest to firma, która zarządza m.in. systemem metra w całej Moskwie. Jak twierdzą przedstawiciele grupy powiązanej z kolektywem Anonymous, udało im się uzyskać dostęp do sterowania systemem oddymiania, klimatyzacją, systemem baterii, a także dotrzeć do planów budynków oraz raportów z każdego pociągu. Jeśli doniesienia o ataku na rosyjskie metro potwierdziłyby się, byłby to kolejny, poważny cios dla cyberbezpieczeństwa Rosji.

Moskiewskie metro

Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro

W ostatnich dniach zauważyć można wzmożoną aktywność hakerów z całego świata, którzy “testują” wytrzymałość rosyjskich systemów informatycznych. Hakerzy uderzają nie tylko w instytucje państwowe, ale także lokalne przedsiębiorstwa. Ma to związek z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę oraz sprzeciwem wobec reżimu Putina.

Grupa Anonymous od początku wojny, czyli od 24 lutego, w otwarty sposób mówi o tym, że nie zaprzestanie swoich ataków, dopóki rosyjska agresja się nie zakończy, a Putin nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy. Słowa najwyraźniej dotrzymuje, bo w ostatnim czasie zhakowała i upubliczniła dane takich firm jak Gazregion (produkującej rurociągi), Neocom Geoservice (zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu) czy GUOV i GS – General Dept. of Troops and Civil Construction (wykonującej projekty z branży budowlanej m.in. dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony). Zostały one opublikowane na platformie DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets). Warto podkreślić, że to tylko kilka z licznych przykładów ataków przeprowadzonych przez Anonymous.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *