Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro. Włamali się do systemu informatycznego

Grupa GhostSec, powiązana z Anonymous, poinformowała o kolejnym ataku wymierzonym w Rosję. Tym razem hakerzy mieli uzyskać dostęp do systemu informatycznego Metrospetstekhnika, czyli głównego operatora metra w Rosji. Jak twierdzą, pozwoli im to zakłócać pracę systemów oraz przejąć wrażliwe dane.

Hakerzy z grupy GhostSec za pośrednictwem Twittera poinformowali o włamaniu do systemu informatycznego Metrospetstekhnika. Jest to firma, która zarządza m.in. systemem metra w całej Moskwie. Jak twierdzą przedstawiciele grupy powiązanej z kolektywem Anonymous, udało im się uzyskać dostęp do sterowania systemem oddymiania, klimatyzacją, systemem baterii, a także dotrzeć do planów budynków oraz raportów z każdego pociągu. Jeśli doniesienia o ataku na rosyjskie metro potwierdziłyby się, byłby to kolejny, poważny cios dla cyberbezpieczeństwa Rosji.

Moskiewskie metro

Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro

W ostatnich dniach zauważyć można wzmożoną aktywność hakerów z całego świata, którzy “testują” wytrzymałość rosyjskich systemów informatycznych. Hakerzy uderzają nie tylko w instytucje państwowe, ale także lokalne przedsiębiorstwa. Ma to związek z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę oraz sprzeciwem wobec reżimu Putina.

Grupa Anonymous od początku wojny, czyli od 24 lutego, w otwarty sposób mówi o tym, że nie zaprzestanie swoich ataków, dopóki rosyjska agresja się nie zakończy, a Putin nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy. Słowa najwyraźniej dotrzymuje, bo w ostatnim czasie zhakowała i upubliczniła dane takich firm jak Gazregion (produkującej rurociągi), Neocom Geoservice (zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu) czy GUOV i GS – General Dept. of Troops and Civil Construction (wykonującej projekty z branży budowlanej m.in. dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony). Zostały one opublikowane na platformie DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets). Warto podkreślić, że to tylko kilka z licznych przykładów ataków przeprowadzonych przez Anonymous.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *