Nowa metoda podsłuchu. Telefon może tylko udawać, że się wyłącza

Szkodliwe oprogramowanie na iPhone’y jest w stanie tak zmienić zachowanie telefonu, by ten tylko udawał procedurę wyłączenia lub restartu. W praktyce można w tym czasie podsłuchiwać i podglądać właściciela – wykorzystując mikrofon i aparat.

Eksperci bezpieczeństwa opracowali malware na iOS-a, który jest w stanie udawać przed użytkownikiem, że smartfon się wyłącza lub restartuje – opisuje BleepingComputer. Potencjalnym atakującym pozwoliłoby to ominąć procedurę czyszczenia pamięci przy ponownym uruchomieniu, a tym samym pozostawić zainstalowane wcześniej szkodliwe oprogramowanie “przy życiu”. W ten sposób iPhone’a w praktyce nie dałoby się wyłączyć.

Taką metodę ataku nazwano NoReboot, a jej skuteczność zaprezentowano w krótkim filmie. Szkodliwe oprogramowanie przejmuje systemowe procesy związane z wyłączaniem iPhone’a i w praktyce zapobiega wyłączeniu, samodzielnie symulując jego kolejne etapy. Użytkownik jest więc przekonany, że smartfon się wyłącza lub ponownie uruchamia, choć na ekranie widać tylko symulację tego procesu.

Oprogramowanie przygotowane jest w taki sposób, że symuluje również kolejne sekwencje widoczne podczas standardowego włączania iPhone’a. Badacze zwracają więc uwagę, że nieświadomy użytkownik zobaczy w odpowiednim momencie logo Apple’a, a następnie smartfon “włączy się” i nic nie będzie sugerować, że w praktyce wcale nie był przed chwilą wyłączony.

Opisywana metoda ataku to na tę chwilę potwierdzona testami koncepcja, której jak na razie nie wykryto w użyciu. Warto jednak wiedzieć, że taki atak teoretycznie jest możliwy, a ponieważ istotą jest ominięcie czyszczenia pamięci, atakujący mogą coraz chętniej myśleć o kierowaniu swoich działań także w kierunku właścicieli iPhone’ów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *