Problem z oprogramowaniem prawdopodobnie zaszkodzi dostawom F-35

Przedstawiciele Lockheed Martin zapowiedzieli, że firma w tym roku dostarczy amerykańskiej armii o kilkadziesiąt samolotów mniej, niż było to pierwotnie planowane. Powodem są problemy z certyfikacją oprogramowania instalowanego w odrzutowcach.

W 2023 roku firma planuje dostarczyć od 100 do 120 samolotów F-35. Jeszcze kilka miesięcy temu dostarczonych samolotów miało być więcej – planowano od 147 do 153 maszyn. Co wpłynęło na tak znaczącą zmianę?

Problemem jest oprogramowanie. Dotychczas w samolotach F-35 korzystano z oprogramowania Technology Refresh 2. Teraz firma produkuje maszyny z nowszą wersją oprogramowania – Technology Refresh 3, która zapewnia od 20 do 25 razy większą moc obliczeniową, lepszą pamięć oraz nowy panoramiczny wyświetlacz w kokpicie.

Nowe oprogramowanie

Skoro nowa wersja jest w tak wielu elementach lepsza od wersji Technology Refresh2, to w czym tkwi problem? Kłopoty z nową wersją wynikają z jej… zawodności. Jak na razie Lockheed Martin nie była w stanie zapewnić jej niezawodnego działania. Dlatego też od czerwca Pentagon, jako główny odbiorca maszyn, przestał akceptować nowe odrzutowce.

Z informacji Defense One wynika, że Pentagon nie wznowi przyjmowania odrzutowców do momentu, gdy nie będzie w stanie niezawodnie obsługiwać oprogramowania. „Nasz zespół pozostaje w pełni oddany dostarczeniu pierwszego samolotu z TR-3 w 2023 roku” – powiedział z kolei rzecznik firmy.

Jednocześnie firma zapewnia, że w kolejnych latach dostawy samolotów mają być na planowanym dotychczas poziomie. „Łańcuch dostaw i system produkcyjny nadal działają w tempie umożliwiającym realizację celów w zakresie dostaw na przyszły rok” — stwierdził dyrektor generalny Lockheed, Jim Taiclet.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *