Wyciekły dane użytkowników VirusTotal. Wśród nich agenci wywiadu i innych służb obcych państw

Wyciekły dane niektórych zarejestrowanych użytkowników narzędzia VirusTotal. Nie byłoby w tym nic niezwykłego – takie rzeczy wszak się zdarzają – gdyby nie fakt, że wśród nich były również informacje o oficerach wywiadu i pracownikach innych służb bezpieczeństwa.

VirusTotal to narzędzie online, pozwalające na skanowanie swojego środowiska pracy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Bezpieczeństwo danych użytkowników tej usługi zostało naruszone – jak donoszą media, wyciekły informacje o niektórych zarejestrowanych klientach korzystających z VirusTotal.

Niewielki wyciek o wielkiej wadze

Plik z wycieku jest niewielki – ma zaledwie 313 kilobajtów i zawiera 5,6 tys. rekordów. Okazuje się jednak, że rekordy zawierają bardzo istotne dane – wśród użytkowników VirusTotal byli bowiem agenci niemieckiego wywiadu, a także pracownicy amerykańskiej NSA czy US Cyber Command.

Niemiecka gazeta “Der Standard” pisze, że 20 ujawnionych rekordów wiąże się z amerykańskim dowództwem cyber, które odpowiada za defensywne i ofensywne operacje w cyberprzestrzeni.

Według informacji redakcji, wśród naruszonych danych są też pracownicy amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości i FBI, a także ważni urzędnicy z Niderlandów, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

Co pokazuje wyciek?

Inna niemiecka gazeta – “Der Spiegel” – wskazuje, że przez analizę ujawnionych danych można dowiedzieć się, kto w ważnych służbach i agendach rządowych odpowiada za kwestie związane z zabezpieczaniem się przed działalnością cyberprzestępców i złośliwym oprogramowaniem.

Ujawnione informacje mogą zostać wykorzystane przez hakerów do kampanii socjotechnicznych, m.in. spear-phishingu

Wyciek danych z VirusTotal – według informacji medialnych – jest wynikiem błędu ludzkiego.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *