Wyciekły dane użytkowników VirusTotal. Wśród nich agenci wywiadu i innych służb obcych państw

Wyciekły dane niektórych zarejestrowanych użytkowników narzędzia VirusTotal. Nie byłoby w tym nic niezwykłego – takie rzeczy wszak się zdarzają – gdyby nie fakt, że wśród nich były również informacje o oficerach wywiadu i pracownikach innych służb bezpieczeństwa.

VirusTotal to narzędzie online, pozwalające na skanowanie swojego środowiska pracy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Bezpieczeństwo danych użytkowników tej usługi zostało naruszone – jak donoszą media, wyciekły informacje o niektórych zarejestrowanych klientach korzystających z VirusTotal.

Niewielki wyciek o wielkiej wadze

Plik z wycieku jest niewielki – ma zaledwie 313 kilobajtów i zawiera 5,6 tys. rekordów. Okazuje się jednak, że rekordy zawierają bardzo istotne dane – wśród użytkowników VirusTotal byli bowiem agenci niemieckiego wywiadu, a także pracownicy amerykańskiej NSA czy US Cyber Command.

Niemiecka gazeta “Der Standard” pisze, że 20 ujawnionych rekordów wiąże się z amerykańskim dowództwem cyber, które odpowiada za defensywne i ofensywne operacje w cyberprzestrzeni.

Według informacji redakcji, wśród naruszonych danych są też pracownicy amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości i FBI, a także ważni urzędnicy z Niderlandów, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

Co pokazuje wyciek?

Inna niemiecka gazeta – “Der Spiegel” – wskazuje, że przez analizę ujawnionych danych można dowiedzieć się, kto w ważnych służbach i agendach rządowych odpowiada za kwestie związane z zabezpieczaniem się przed działalnością cyberprzestępców i złośliwym oprogramowaniem.

Ujawnione informacje mogą zostać wykorzystane przez hakerów do kampanii socjotechnicznych, m.in. spear-phishingu

Wyciek danych z VirusTotal – według informacji medialnych – jest wynikiem błędu ludzkiego.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *