Władze USA zakazują sprzedaży i importu technologii Huawei i ZTE

Stany Zjednoczone zakazują sprzedaży i importu nowego sprzętu komunikacyjnego pięciu chińskich firm. Powodem blokady ma być bezpieczeństwo narodowe.

Interes narodowy USA

Jak się okazuje nie wystarczyło zablokowanie dostępu do Google nowym smartfonom od Huawei, bo Amerykańska Komisja ds. Łączności całkowicie zakazała sprzedaży sprzętu firm Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua i Hytera. Powodem ma być pilnowanie aby sprzęt z firm niegodnych zaufania nie był używany na terenie Stanów. Rzecz jasna niegodne zaufania, to tutaj synonim do „pochodzącego z Chin”. 

To pierwszy raz, kiedy amerykańskie organy regulacyjne podjęły tak radykalne posunięcie ze względów bezpieczeństwa. Komisja podjęła decyzję o blokadzie jednogłośnie, za jej wprowadzeniem głosowali Demokraci oraz Republikanie. Okazuje się, że rząd prezydenta Bidena kontynuuje trend zmian, które zaczęły się jeszcze za prezydentury Trumpa. Firmy pochodzące z krajów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa, będą miały przykręconą śrubę. Zakaz nie działa wstecz, więc produkty wcześniej dopuszczone do sprzedaży mogą być sprzedawane i importowane, jednak Komisja rozważa cofnięcie istniejących już zezwoleń.

Reakcja Chińczyków

Huawei i pozostałe firmy zaprzeczają doniesieniom o dostarczaniu danych chińskiemu rządowi. Do tego Hikvision w odpowiedzi na pytania Bloomberga stwierdziło, że działania Komisji będą zagrożeniem dla małych firm, obywateli a nawet dla samych władz, którzy utracą dostęp do usług świadczonych przez firmę. To właśnie Hikvision i Dahua na tym zakazie ucierpią najbardziej, bo ich kamery wykorzystywane są przez rządowe agencje z USA, co teraz będzie musiało ulec zmianie. Ucierpi też wielu sprzedawców, którzy zakupili już sprzęt z chin i teraz nie będą mogli go sprzedać.

A jak sytuacja z tego powodu będzie wyglądać w kraju nad Wisłą? Wątpliwości o bezpieczeństwie danych udostępnianych chińskim firmom nie są nowością. Jako, że uważamy USA za swojego głównego sojusznika to takie kroki z jego strony z pewnością nie pozostaną dla naszej władzy obojętne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *