Rosja nie wyprodukuje procesorów. TSMC odmawia współpracy

Rosja może zostać bez procesorów. Bajkał-S i Bajkał-M, miały zaspokajać potrzeby tamtejszych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że Rosjanie będą mieli problem z ich wyprodukowaniem.

Jak podaje serwis kommersant.ru, zaprezentowane przez Rosję pod koniec 2021 roku procesory Bajkał-S nadal nie są produkowane. Cały projekt jest wstrzymywany przez firmy z Tajwanu, które odmawiają realizacji zleceń produkcyjnych. Tamtejsze przedsiębiorstwo TSMC nie chce podpisywać nowych umów z przedstawicielami Rosji.

Problemem jest także fakt, że tajwańska firma TSMC nie chce przekazać już wyprodukowanych procesorów Rosji,

Taka decyzja może być bardzo mocno odczuwalna na rosyjskim rynku. Na serwerowe procesory Bajkał-S liczyć mieli między innymi przedstawiciele największego spośród rosyjskich banków – Sbierbanku. W obliczu braku możliwości produkcji krajowej elektroniki konieczne będzie szukanie ich źródeł w innych państwach.

Może to być trudne ze względu na fakt, że wiele krajów zdecydowało się nałożyć na Rosję sankcję, a Intel i AMD, czyli czołowi przedstawiciele rynku procesorów, zdecydowali się już na całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku.

Jedyną możliwością dla Rosjan ma być obniżenie wartości technologicznej swoich procesorów. Procesory Bajkał-S (podobnie jak Bajkał-M) są wykonywane w technologii 16 nm, a rosyjskie fabryki nie są w stanie realizować procesów produkcyjnych na poziomie pozwalającym na ich uzyskanie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *