Rosja publikuje listę adresów IP, domen atakujących jej infrastrukturę. Na liście oczywiście adresy FBI i CIA

W miarę eskalacji trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego rząd rosyjski opublikował w czwartek ogromną listę zawierającą 17 576 adresów IP i 166 domen, które według niego stoją za serią rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” (DDoS) wymierzonych w jego infrastrukturę krajową .

Niektóre z zauważalnych domen w wykazie opublikowanym przez rosyjskie Narodowe Centrum Koordynacji Incydentów Komputerowych (NCCCI) obejmowały amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI), Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) oraz strony internetowe kilku publikacji medialnych, takich jak USA Today, 24News.ge, megatv.ge i ukraiński magazyn Korrespondent.

W ramach swoich zaleceń dotyczących przeciwdziałania atakom DDoS agencja nakłania organizacje do odgradzania urządzeń sieciowych, włączania logowania, zmiany haseł powiązanych z kluczowymi elementami infrastruktury, wyłączania automatycznych aktualizacji oprogramowania, wyłączania wtyczek firm trzecich na stronach internetowych, egzekwowania kopii zapasowych danych, i uważania na ataki phishingowe.

„Używaj rosyjskich serwerów DNS. Korzystaj z firmowych serwerów DNS i/lub serwerów DNS operatora telekomunikacyjnego, aby zapobiec przekierowywaniu użytkowników organizacji do szkodliwych zasobów lub innej złośliwej aktywności” – dodaje NCCCI.

Jeśli strefa DNS Twojej organizacji [jest] obsługiwana przez zagranicznego operatora telekomunikacyjnego, przenieś ją do przestrzeni informacyjnej Federacji Rosyjskiej”.

Według globalnego organu nadzorującego dostęp do Internetu NetBlocks , Rosja nałożyła znaczne ograniczenia na dostęp do Facebooka w tym kraju, mimo że w różnych częściach Ukrainy, takich jak Mariupol i Sumy, odnotowano powszechne przerwy w dostępie do Internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *