Rosja publikuje listę adresów IP, domen atakujących jej infrastrukturę. Na liście oczywiście adresy FBI i CIA

W miarę eskalacji trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego rząd rosyjski opublikował w czwartek ogromną listę zawierającą 17 576 adresów IP i 166 domen, które według niego stoją za serią rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” (DDoS) wymierzonych w jego infrastrukturę krajową .

Niektóre z zauważalnych domen w wykazie opublikowanym przez rosyjskie Narodowe Centrum Koordynacji Incydentów Komputerowych (NCCCI) obejmowały amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI), Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) oraz strony internetowe kilku publikacji medialnych, takich jak USA Today, 24News.ge, megatv.ge i ukraiński magazyn Korrespondent.

W ramach swoich zaleceń dotyczących przeciwdziałania atakom DDoS agencja nakłania organizacje do odgradzania urządzeń sieciowych, włączania logowania, zmiany haseł powiązanych z kluczowymi elementami infrastruktury, wyłączania automatycznych aktualizacji oprogramowania, wyłączania wtyczek firm trzecich na stronach internetowych, egzekwowania kopii zapasowych danych, i uważania na ataki phishingowe.

„Używaj rosyjskich serwerów DNS. Korzystaj z firmowych serwerów DNS i/lub serwerów DNS operatora telekomunikacyjnego, aby zapobiec przekierowywaniu użytkowników organizacji do szkodliwych zasobów lub innej złośliwej aktywności” – dodaje NCCCI.

Jeśli strefa DNS Twojej organizacji [jest] obsługiwana przez zagranicznego operatora telekomunikacyjnego, przenieś ją do przestrzeni informacyjnej Federacji Rosyjskiej”.

Według globalnego organu nadzorującego dostęp do Internetu NetBlocks , Rosja nałożyła znaczne ograniczenia na dostęp do Facebooka w tym kraju, mimo że w różnych częściach Ukrainy, takich jak Mariupol i Sumy, odnotowano powszechne przerwy w dostępie do Internetu.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *