Rosjanie odcięci od płatności Apple Pay i Google Pay. Sankcje już działają

Klienci rosyjskich banków, które są objęte międzynarodowymi sankcjami w związku z inwazją Kremla na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług płatniczych Apple Pay i Google Pay, a także swoich kart płatniczych poza granicami kraju.

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował, że klienci banków VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie, objętych szeregiem międzynarodowych sankcji w związku z agresją na Ukrainę, nie mogą korzystać z usług Apple Pay i Google Pay za pomocą kart wydanych przez wspomniane instytucje (i choć nie są to najpopularniejsze formy płatności w Rosji, to korzystanie z nich deklaruje odpowiednio 20% i 29% użytkowników).

Klienci rosyjskich banków bez dostępu do Google Pay i Apple Pay

Co więcej, nie mogą też korzystać z kart płatniczych wydanych przez te banki, by dokonać płatności – stacjonarnie oraz online – na rzecz firm zarejestrowanych w krajach, które zdecydowały się nałożyć i respektować sankcje.

A mowa o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i państwach członkowskich Unii Europejskiej, które na dodatek zamroziły zagraniczne aktywa rosyjskich banków (takich jak Sberbank, General Bank, IS Bank, Rossiya i Black Sea Bank) – przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, deklaruje, że sankcje dotyczą już 70% rosyjskiej sieci bankowej.

Sankcje już działają – Rosjanie odcięci od amerykańskich usług

Jednocześnie bank centralny informuje rosyjskich obywateli, że nałożone sankcje nie przeszkadzają w korzystaniu z kart płatniczych na terenie Rosji, gdzie nie obowiązują żadne restrykcje dotyczące płatności kontaktowych i zbliżeniowych.

Uspokaja też, że środki zgromadzone na kontach w bankach objętych sankcjami są bezpieczne i klienci mają do nich swobodny dostęp.

The Wall Street Journal informuje jednak, że rosyjscy obywatele zaczęli ustawiać się w kolejkach do bankomatów, by wypłacić swoje oszczędności w dolarach z obawy przed spadkiem wartości rubla i blokadą środków. Zdaniem MSNBC w niektórych bankach w Moskwie już brakuje amerykańskiej waluty, a sytuacja może wyglądać dla nich jeszcze gorzej, jeśli zapadnie decyzja o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT (Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *