Rosjanie używają na Ukrainie zaawansowanych technologicznie min wykrywających ludzkie kroki!

Ukraińscy eksperci wojskowi znaleźli nowy rodzaj min niedaleko Charkowa. Ich odkrycie potwierdziła organizacja Human Right Watch, która zweryfikowała otrzymane zdjęcia.

Rosyjskie miny przeciwpiechotne nowej generacji noszą nazwę POM-3 lub “Medalion” i są niezwykle niebezpieczne dla cywilów. Większość urządzeń tego typu eksploduje, gdy człowiek na nie nadepnie. POM-3 działają inaczej. Wyposażone są w czujniki sejsmiczne wykrywające ludzkie kroki na odległości.

Gdy cel zostanie zlokalizowany, mina wypuszcza w powietrze głowicę bojową, która eksploduje w powietrzu i zabija za pomocą odłamków cele znajdujące się w zasięgu ok. 15 m. Miny zrzucane są najczęściej z powietrza w dużych ilościach i zajmują bardzo szeroki obszar. Potrafią też odróżniać ludzkie kroki od przebiegającego zwierzęcia.

Miny zagrażają ludności cywilnej nawet wtedy, gdy konflikt zbrojny dobiegnie końca, a pozbycie się ich jest trudnym i czasochłonnym procesem. Zajmuje się tym m.in. amerykańsko-brytyjska organizacja charytatywna HALO, która pracowała m.in. na terytorium Donbasu i jako jedna z nielicznych zachodnich instytucji pozostała w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Jej przewodniczący James Cowan (były generał brytyjskiej armii) stwierdził, że na ten moment organizacja nie dysponuje sprzętem, który pozwoliłaby na bezpieczne usuwanie rosyjskich min POM-3.

Będziemy musieli znaleźć sponsorów na zakup robotów radzących sobie z takim zagrożeniem na odpowiednią odległość.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *