Rosjanie używają na Ukrainie zaawansowanych technologicznie min wykrywających ludzkie kroki!

Ukraińscy eksperci wojskowi znaleźli nowy rodzaj min niedaleko Charkowa. Ich odkrycie potwierdziła organizacja Human Right Watch, która zweryfikowała otrzymane zdjęcia.

Rosyjskie miny przeciwpiechotne nowej generacji noszą nazwę POM-3 lub “Medalion” i są niezwykle niebezpieczne dla cywilów. Większość urządzeń tego typu eksploduje, gdy człowiek na nie nadepnie. POM-3 działają inaczej. Wyposażone są w czujniki sejsmiczne wykrywające ludzkie kroki na odległości.

Gdy cel zostanie zlokalizowany, mina wypuszcza w powietrze głowicę bojową, która eksploduje w powietrzu i zabija za pomocą odłamków cele znajdujące się w zasięgu ok. 15 m. Miny zrzucane są najczęściej z powietrza w dużych ilościach i zajmują bardzo szeroki obszar. Potrafią też odróżniać ludzkie kroki od przebiegającego zwierzęcia.

Miny zagrażają ludności cywilnej nawet wtedy, gdy konflikt zbrojny dobiegnie końca, a pozbycie się ich jest trudnym i czasochłonnym procesem. Zajmuje się tym m.in. amerykańsko-brytyjska organizacja charytatywna HALO, która pracowała m.in. na terytorium Donbasu i jako jedna z nielicznych zachodnich instytucji pozostała w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Jej przewodniczący James Cowan (były generał brytyjskiej armii) stwierdził, że na ten moment organizacja nie dysponuje sprzętem, który pozwoliłaby na bezpieczne usuwanie rosyjskich min POM-3.

Będziemy musieli znaleźć sponsorów na zakup robotów radzących sobie z takim zagrożeniem na odpowiednią odległość.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.