Rosjanie używają na Ukrainie zaawansowanych technologicznie min wykrywających ludzkie kroki!

Ukraińscy eksperci wojskowi znaleźli nowy rodzaj min niedaleko Charkowa. Ich odkrycie potwierdziła organizacja Human Right Watch, która zweryfikowała otrzymane zdjęcia.

Rosyjskie miny przeciwpiechotne nowej generacji noszą nazwę POM-3 lub “Medalion” i są niezwykle niebezpieczne dla cywilów. Większość urządzeń tego typu eksploduje, gdy człowiek na nie nadepnie. POM-3 działają inaczej. Wyposażone są w czujniki sejsmiczne wykrywające ludzkie kroki na odległości.

Gdy cel zostanie zlokalizowany, mina wypuszcza w powietrze głowicę bojową, która eksploduje w powietrzu i zabija za pomocą odłamków cele znajdujące się w zasięgu ok. 15 m. Miny zrzucane są najczęściej z powietrza w dużych ilościach i zajmują bardzo szeroki obszar. Potrafią też odróżniać ludzkie kroki od przebiegającego zwierzęcia.

Miny zagrażają ludności cywilnej nawet wtedy, gdy konflikt zbrojny dobiegnie końca, a pozbycie się ich jest trudnym i czasochłonnym procesem. Zajmuje się tym m.in. amerykańsko-brytyjska organizacja charytatywna HALO, która pracowała m.in. na terytorium Donbasu i jako jedna z nielicznych zachodnich instytucji pozostała w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Jej przewodniczący James Cowan (były generał brytyjskiej armii) stwierdził, że na ten moment organizacja nie dysponuje sprzętem, który pozwoliłaby na bezpieczne usuwanie rosyjskich min POM-3.

Będziemy musieli znaleźć sponsorów na zakup robotów radzących sobie z takim zagrożeniem na odpowiednią odległość.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *