Rosjanie zaatakowali cywilów wycofanymi rakietami Toczka-U, które mogą przenosić głowice jądrowe

Poradzieckie systemy rakietowe Toczka oficjalnie zostały wycofane ze służby, ale atak na dworzec w Kramatorsku pokazuje, że zamiast na złom, sprzęt ten trafił do Ukrainy i wykorzystywany jest do niszczenia cywilnych obiektów.

  • Rakiety systemów Toczka-U spadły na dworzec w Kramatorsku, zabijając co najmniej 40 cywilów i raniąc 100 kolejnych
  • Toczka-U to usprawnione wersje systemów Toczka, opracowywanych od lat 60. w ZSRR
  • Oficjalnie Rosja wycofała się z użycia systemów Toczka w 2019 r.
  • Rakiety Toczka mogą przenosić zarówno głowice konwencjonalne, jak i chemiczne oraz atomowe

“Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe” – napisał Wołodymyr Zełenski komentując atak w Kramatorsku.

Do swojej wypowiedzi załączył też drastyczne zdjęcia z miejsca wydarzenia:

O tym, że ataku rakietowego dokonano z użyciem zestawów Toczka-U, dowodzą także nagrania ukazujące szczątki wykorzystanych rakiet. Widać tu np. jeden z takich pocisków, na którym dodatkowo odczytać można napis w języku rosyjskim “za dzieci”.

W ataku na dworzec w Kramatorsku, według najnowszych informacji, zginęło ponad 40 osób, a ponad 100 zostało rannych. Są to cywile, którzy próbowali ewakuować się z miasta.

Toczka — wspomnienie sowieckiej siły

O tym, że stare systemy rakietowe rodem z ZSRR nadal będą wykorzystywane w walce o Ukrainę, przekonać się mogliśmy oglądając nagrania takie, jak to poniżej.

Film pochodzący z początku marca ujawnia kolumnę pojazdów, która przemieszczała się białoruską drogą w stronę ukraińskiej granicy.

Systemy Toczka są taktycznymi zestawami rakietowymi do rażenia celów naziemnych za pomocą pocisków wystrzeliwanych z platformy samochodowej, na której znajduje się wyrzutnia typu TEL (Transporter-Erector-Launcher — wyrzutnia transportująco-unosząca). Toczka korzysta z jednostopniowych rakiet na paliwo stałe 9M79F, 9M79K lub 9M79B. Pociski te nie są balistyczne, ponieważ mogą być kierowane w locie, a ich głowice mogą być uzbrojone w ładunki nuklearne o mocy ok. 200 kt. Poza tym rakiety Toczka mogą zostać uzbrojone również w głowice odłamkowo-burzące, kasetowe i chemiczne.

Toczka

Historia tej broni sięga 1968 r., a jej produkcja została rozpoczęta w 1973 r. Do służby przyjęto ją dwa lata później. Do czasu rozpadu ZSRR, sowieci mieli na wyposażeniu ok. 300 wyrzutni Toczka. Toczka-U to usprawniona wersja, opracowana w latach 80. Największą zmianą jest zwiększenie nośności rakiet z 70 do 120 km.

Wyrzutnia jest zamontowana na podwoziu trzyosiowego pojazdu amfibijnego BAZ-5921 . Przednia i tylna para kół są skrętne, co zapewnia stosunkowo mały promień skrętu, wynoszący 7 m. Skład wyposażenia wyrzutni zapewnia możliwość jego całkowicie autonomicznego użytkowania, obejmuje:

  • sprzęt do kontroli naziemnej i startu (NKPA)
  • system celowniczy do naprowadzania pocisków metodą optyczną
  • konsola wprowadzania danych lotu (NDPU)
  • system referencji topograficznych i geodezyjnych
  • radiostacja R-173
  • jednostka filtrująca i wentylacyjna

Obsługa wyrzutni obejmuje cztery osoby: kierownika obliczeń, zastępcę kierownika obliczeń, kierowcę i operatora.

Toczka

Skuteczny zasięg rakiet wynosi od 15 do 120 km (70 km dla starszych wersji). Rakieta osiąga w locie prędkość 1,1 km na sek. Czas przygotowania i wystrzelenia jednej rakiety to 16 min. Po wstępnym rozstawieniu się i przygotowaniu, pociski można wystrzeliwać w zaledwie 2 min.

Masa maksymalna wyrzutni z rakietą i załogą to 18 t. Maksymalna prędkość ruchu wyrzutni z rakietą wynosi 60 km na godz. po drodze asfaltowej, 40 km na godz. po drodze gruntowej i 8 km na godz. w wodzie. Zasięg wozów bojowych przy pełnym obciążeniu to 650 km.

Toczka

W 2019 r. Rosja miała wycofać wszystkie systemy Toczka, przechodząc na Iskandery. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, starsze maszyny nadal są na chodzie. Z Toczek korzystają nadal inne armie świata, w tym m.in. ukraińska, białoruska, kazachska, bułgarska i syryjska.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *