Rosjanie zaatakowali cywilów wycofanymi rakietami Toczka-U, które mogą przenosić głowice jądrowe

Poradzieckie systemy rakietowe Toczka oficjalnie zostały wycofane ze służby, ale atak na dworzec w Kramatorsku pokazuje, że zamiast na złom, sprzęt ten trafił do Ukrainy i wykorzystywany jest do niszczenia cywilnych obiektów.

  • Rakiety systemów Toczka-U spadły na dworzec w Kramatorsku, zabijając co najmniej 40 cywilów i raniąc 100 kolejnych
  • Toczka-U to usprawnione wersje systemów Toczka, opracowywanych od lat 60. w ZSRR
  • Oficjalnie Rosja wycofała się z użycia systemów Toczka w 2019 r.
  • Rakiety Toczka mogą przenosić zarówno głowice konwencjonalne, jak i chemiczne oraz atomowe

“Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe” – napisał Wołodymyr Zełenski komentując atak w Kramatorsku.

Do swojej wypowiedzi załączył też drastyczne zdjęcia z miejsca wydarzenia:

O tym, że ataku rakietowego dokonano z użyciem zestawów Toczka-U, dowodzą także nagrania ukazujące szczątki wykorzystanych rakiet. Widać tu np. jeden z takich pocisków, na którym dodatkowo odczytać można napis w języku rosyjskim “za dzieci”.

W ataku na dworzec w Kramatorsku, według najnowszych informacji, zginęło ponad 40 osób, a ponad 100 zostało rannych. Są to cywile, którzy próbowali ewakuować się z miasta.

Toczka — wspomnienie sowieckiej siły

O tym, że stare systemy rakietowe rodem z ZSRR nadal będą wykorzystywane w walce o Ukrainę, przekonać się mogliśmy oglądając nagrania takie, jak to poniżej.

Film pochodzący z początku marca ujawnia kolumnę pojazdów, która przemieszczała się białoruską drogą w stronę ukraińskiej granicy.

Systemy Toczka są taktycznymi zestawami rakietowymi do rażenia celów naziemnych za pomocą pocisków wystrzeliwanych z platformy samochodowej, na której znajduje się wyrzutnia typu TEL (Transporter-Erector-Launcher — wyrzutnia transportująco-unosząca). Toczka korzysta z jednostopniowych rakiet na paliwo stałe 9M79F, 9M79K lub 9M79B. Pociski te nie są balistyczne, ponieważ mogą być kierowane w locie, a ich głowice mogą być uzbrojone w ładunki nuklearne o mocy ok. 200 kt. Poza tym rakiety Toczka mogą zostać uzbrojone również w głowice odłamkowo-burzące, kasetowe i chemiczne.

Toczka

Historia tej broni sięga 1968 r., a jej produkcja została rozpoczęta w 1973 r. Do służby przyjęto ją dwa lata później. Do czasu rozpadu ZSRR, sowieci mieli na wyposażeniu ok. 300 wyrzutni Toczka. Toczka-U to usprawniona wersja, opracowana w latach 80. Największą zmianą jest zwiększenie nośności rakiet z 70 do 120 km.

Wyrzutnia jest zamontowana na podwoziu trzyosiowego pojazdu amfibijnego BAZ-5921 . Przednia i tylna para kół są skrętne, co zapewnia stosunkowo mały promień skrętu, wynoszący 7 m. Skład wyposażenia wyrzutni zapewnia możliwość jego całkowicie autonomicznego użytkowania, obejmuje:

  • sprzęt do kontroli naziemnej i startu (NKPA)
  • system celowniczy do naprowadzania pocisków metodą optyczną
  • konsola wprowadzania danych lotu (NDPU)
  • system referencji topograficznych i geodezyjnych
  • radiostacja R-173
  • jednostka filtrująca i wentylacyjna

Obsługa wyrzutni obejmuje cztery osoby: kierownika obliczeń, zastępcę kierownika obliczeń, kierowcę i operatora.

Toczka

Skuteczny zasięg rakiet wynosi od 15 do 120 km (70 km dla starszych wersji). Rakieta osiąga w locie prędkość 1,1 km na sek. Czas przygotowania i wystrzelenia jednej rakiety to 16 min. Po wstępnym rozstawieniu się i przygotowaniu, pociski można wystrzeliwać w zaledwie 2 min.

Masa maksymalna wyrzutni z rakietą i załogą to 18 t. Maksymalna prędkość ruchu wyrzutni z rakietą wynosi 60 km na godz. po drodze asfaltowej, 40 km na godz. po drodze gruntowej i 8 km na godz. w wodzie. Zasięg wozów bojowych przy pełnym obciążeniu to 650 km.

Toczka

W 2019 r. Rosja miała wycofać wszystkie systemy Toczka, przechodząc na Iskandery. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, starsze maszyny nadal są na chodzie. Z Toczek korzystają nadal inne armie świata, w tym m.in. ukraińska, białoruska, kazachska, bułgarska i syryjska.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *