Samolot F-16 leciał 17 godzin bez ingerencji pilota!

Słynne Skunk Works (oddział badawczy firmy Lockheed Martin) we współpracy z Calspan Corporation opracowało myśliwiec, który był w stanie lecieć przez kilkanaście godzin bez żadnej ingerencji pilota. To rewolucyjne osiągniecie w dziedzinie autonomicznych samolotów bojowych.

Lockheed Martin VISTA X-62A jest zmodyfikowaną wersją samolotu F-16D Block 20 Peace Marble II. Maszyna była w stanie odbyć samodzielny lot wykorzystując w tym celu trzy zaawansowane systemy:

  1. VVS – system symulacji VISTA, który odpowiada za symulowanie różnych scenariuszów lotu oraz dostosowywanie ich do zmieniającej się sytuacji na niebie.
  2. SACS – system autonomicznej kontroli symulacji, który weryfikuje dostarczane mu symulacje oraz kontroluje lot.
  3. MFA – algorytm śledzenia modelu. To on dostarcza większość niezbędnych danych, zbierając je w trakcie lotów testowych wykonywanych przez prawdziwych pilotów.

Lot Lockheed Martin VISTA X-62A trwał 17 godz. i był to pierwszy taki przypadek, gdy wojskowy samolot był pilotowany wyłącznie przez sztuczną inteligencję. Podobnych lotów ma być jednak w przyszłości znacznie więcej.

Autonomiczny samolot Lockeed Martin to przede wszystkim platforma testowa, która ma pozwolić na znacznie szybszy rozwój tego typu technologii i budowanie jeszcze lepszych systemów opartych o SI. W najbliższych latach raczej nie zastąpią one prawdziwych pilotów, ale będą mogły pomagać im w trakcie działać bojowych błyskawicznie reagując na różnego rodzaju zagrożenia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *