SMS z fałszywym linkiem. Takie zgłoszenia dostajemy niemal codziennie!

Wiadomości SMS wzywające do uregulowania należności za energię elektryczną są fałszywe i znane od miesięcy, ale wciąż trafiają do Polaków. Takie zgłoszenia dostajemy codziennie, a najnowsze dotyczą m.in. SMS-ów z numerów +48514292511 oraz +48502468059.

Ktoś nadal wykorzystuje wizerunek PGE, by wzbudzić zaufanie i nakłonić ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Pod pretekstem nieuregulowanego rachunku za energię elektryczną i groźbą odłączenia prądu, atakujący przesyłają łącze do spreparowanego serwisu szybkich płatności, gdzie wyłudzają dane logowania do bankowości.

Działając w stresie i pod teoretyczną presją czasu, można łatwo uwierzyć, że formularz jest autentyczny. Najnowsze zgłoszenia o fałszywych SMS-ach “od PGE”, które trafiły do redakcji, dotyczą wiadomości z numerów 514292511 oraz 502468059. Oczywiście w praktyce są to tylko przykłady, bo podobne SMS-y można otrzymać z szeregu innych numerów. W praktyce nie da się ich uniknąć.

Pewnym środkiem zapobiegawczym jest częste dodawanie znanych numerów oszustów do “czarnej listy” w telefonie. Docelową pomocą w zakresie fałszywych SMS-ów ma być natomiast planowana zmiana przepisów przez rząd, na razie jednak nie wiadomo, kiedy realnie zostanie wprowadzona w życie. Do tego czasu odbiorcy fałszywych wiadomości mogą jednak zgłaszać wszystkie podejrzane wiadomości do analizy przez CERT Polska.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *