SMS z fałszywym linkiem. Takie zgłoszenia dostajemy niemal codziennie!

Wiadomości SMS wzywające do uregulowania należności za energię elektryczną są fałszywe i znane od miesięcy, ale wciąż trafiają do Polaków. Takie zgłoszenia dostajemy codziennie, a najnowsze dotyczą m.in. SMS-ów z numerów +48514292511 oraz +48502468059.

Ktoś nadal wykorzystuje wizerunek PGE, by wzbudzić zaufanie i nakłonić ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Pod pretekstem nieuregulowanego rachunku za energię elektryczną i groźbą odłączenia prądu, atakujący przesyłają łącze do spreparowanego serwisu szybkich płatności, gdzie wyłudzają dane logowania do bankowości.

Działając w stresie i pod teoretyczną presją czasu, można łatwo uwierzyć, że formularz jest autentyczny. Najnowsze zgłoszenia o fałszywych SMS-ach “od PGE”, które trafiły do redakcji, dotyczą wiadomości z numerów 514292511 oraz 502468059. Oczywiście w praktyce są to tylko przykłady, bo podobne SMS-y można otrzymać z szeregu innych numerów. W praktyce nie da się ich uniknąć.

Pewnym środkiem zapobiegawczym jest częste dodawanie znanych numerów oszustów do “czarnej listy” w telefonie. Docelową pomocą w zakresie fałszywych SMS-ów ma być natomiast planowana zmiana przepisów przez rząd, na razie jednak nie wiadomo, kiedy realnie zostanie wprowadzona w życie. Do tego czasu odbiorcy fałszywych wiadomości mogą jednak zgłaszać wszystkie podejrzane wiadomości do analizy przez CERT Polska.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *