SMS z fałszywym linkiem. Takie zgłoszenia dostajemy niemal codziennie!

Wiadomości SMS wzywające do uregulowania należności za energię elektryczną są fałszywe i znane od miesięcy, ale wciąż trafiają do Polaków. Takie zgłoszenia dostajemy codziennie, a najnowsze dotyczą m.in. SMS-ów z numerów +48514292511 oraz +48502468059.

Ktoś nadal wykorzystuje wizerunek PGE, by wzbudzić zaufanie i nakłonić ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Pod pretekstem nieuregulowanego rachunku za energię elektryczną i groźbą odłączenia prądu, atakujący przesyłają łącze do spreparowanego serwisu szybkich płatności, gdzie wyłudzają dane logowania do bankowości.

Działając w stresie i pod teoretyczną presją czasu, można łatwo uwierzyć, że formularz jest autentyczny. Najnowsze zgłoszenia o fałszywych SMS-ach “od PGE”, które trafiły do redakcji, dotyczą wiadomości z numerów 514292511 oraz 502468059. Oczywiście w praktyce są to tylko przykłady, bo podobne SMS-y można otrzymać z szeregu innych numerów. W praktyce nie da się ich uniknąć.

Pewnym środkiem zapobiegawczym jest częste dodawanie znanych numerów oszustów do “czarnej listy” w telefonie. Docelową pomocą w zakresie fałszywych SMS-ów ma być natomiast planowana zmiana przepisów przez rząd, na razie jednak nie wiadomo, kiedy realnie zostanie wprowadzona w życie. Do tego czasu odbiorcy fałszywych wiadomości mogą jednak zgłaszać wszystkie podejrzane wiadomości do analizy przez CERT Polska.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.