Szyfrowanie kwantowe oraz nowy rekord świata. W ten sposób może powstać komunikacja odporna na hakowanie

Ustanowiono nowy rekord świata w dziedzinie bezpiecznej komunikacji kwantowej. Rezultat ten wyniósł 102,2 km i jest ponad pięciokrotnie lepszy od poprzedniego.

Dotychczasowy rekord wynosił bowiem 18 km, a tak imponujący wynik może w przyszłości doprowadzić do stworzenia sieci opartej na komunikacji kwantowej, która byłaby w stu procentach odporna na ataki hakerów. Szczegóły w tej sprawie zostały przedstawione na łamach Nature.

Naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua osiągnęli prędkość transmisji wynoszącą 0,54 bitów na sekundę. Była to wartość znacznie niższa od osiąganych w przypadku komunikacji z wykorzystaniem klasycznych urządzeń obliczeniowych, ale jednocześnie wystarczająco wysoka, by dało się szyfrować rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe na odległość 30 km.

Szyfrowanie kwantowe mogłoby zapewnić komunikację wolną od hakerów

Chcąc poprawić dotychczasowy rezultat, badacze zrezygnowali ze skomplikowanego podsystemu aktywnej kompensacji, jak wyjaśniają. Dzięki temu możliwe stało się obniżenie liczby błędów oraz osiągnięcie długoterminowej odporności na szumy środowiskowe. Kwantowa bezpieczna komunikacja z wykorzystaniem światłowodu jest zdaniem autorów jak najbardziej możliwa i to z użyciem dostępnych technologii.

Istnieje więc możliwość, że część dzisiejszego internetu zostanie zastąpiona kanałami kwantowymi, zabezpieczającymi komunikację przed atakami hakerów. Kluczową rolę odegrałoby w tym przypadku splątanie kwantowe, za sprawą którego każda próba włamania się do sieci byłaby natychmiastowo wykrywana. Niedawno naukowcom z Uniwersytetu w Chicago udało się utrzymać ten stan przez ponad pięć sekund, a w ostateczności taka technologia mogłaby doprowadzić do powstania rozproszonego kwantowego internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *