Szyfrowanie kwantowe oraz nowy rekord świata. W ten sposób może powstać komunikacja odporna na hakowanie

Ustanowiono nowy rekord świata w dziedzinie bezpiecznej komunikacji kwantowej. Rezultat ten wyniósł 102,2 km i jest ponad pięciokrotnie lepszy od poprzedniego.

Dotychczasowy rekord wynosił bowiem 18 km, a tak imponujący wynik może w przyszłości doprowadzić do stworzenia sieci opartej na komunikacji kwantowej, która byłaby w stu procentach odporna na ataki hakerów. Szczegóły w tej sprawie zostały przedstawione na łamach Nature.

Naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua osiągnęli prędkość transmisji wynoszącą 0,54 bitów na sekundę. Była to wartość znacznie niższa od osiąganych w przypadku komunikacji z wykorzystaniem klasycznych urządzeń obliczeniowych, ale jednocześnie wystarczająco wysoka, by dało się szyfrować rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe na odległość 30 km.

Szyfrowanie kwantowe mogłoby zapewnić komunikację wolną od hakerów

Chcąc poprawić dotychczasowy rezultat, badacze zrezygnowali ze skomplikowanego podsystemu aktywnej kompensacji, jak wyjaśniają. Dzięki temu możliwe stało się obniżenie liczby błędów oraz osiągnięcie długoterminowej odporności na szumy środowiskowe. Kwantowa bezpieczna komunikacja z wykorzystaniem światłowodu jest zdaniem autorów jak najbardziej możliwa i to z użyciem dostępnych technologii.

Istnieje więc możliwość, że część dzisiejszego internetu zostanie zastąpiona kanałami kwantowymi, zabezpieczającymi komunikację przed atakami hakerów. Kluczową rolę odegrałoby w tym przypadku splątanie kwantowe, za sprawą którego każda próba włamania się do sieci byłaby natychmiastowo wykrywana. Niedawno naukowcom z Uniwersytetu w Chicago udało się utrzymać ten stan przez ponad pięć sekund, a w ostateczności taka technologia mogłaby doprowadzić do powstania rozproszonego kwantowego internetu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *