Ukraińska cyberobrona przed Rosjanami. Skuteczność przekroczyła oczekiwania

Ukraińska cyberwojna przeciwko Rosji idzie lepiej, niż oczekiwano. Sukcesy tamtejszych hakerów zaskoczyły nawet ministra transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorowa.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, spodziewano się, że najeźdźcy będą dominować nie tylko pod kątem militarnym, ale także prowadząc wojnę w cyberprzestrzeni. Okazało się, że Ukraińcy są w stanie bronić się nie tylko przed rosyjskimi rakietami, ale też przed cyberatakami.

Wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow przyznał w rozmowie z serwisem Wired, że sam nie spodziewał się tak wysokiej skuteczności w wojnie cyfrowej przeciwko Rosji. Wskazał jednak podstawową przyczynę takiego stanu rzeczy. Zdaniem ministra Fedorowa chodzi tu przede wszystkim o różnice między systemami Ukrainy i Rosji.

– Ponieważ system rosyjski jest scentralizowany, jest zmonopolizowany. A to prowadzi do korupcji i przekupstwa na dużą skalę, co jest coraz bardziej widoczne wraz z rozwojem wojny – komentuje ukraiński polityk, dodając przy tym, że Ukraińcy mieli osiem lat na przygotowania do cyberwojny z Rosją.

W ostatnich tygodniach Ukraina zaczęła wykorzystywać oprogramowanie Clearview AI, które pozwala identyfikować zabitych i pojmanych rosyjskich żołnierzy, a dzięki wsparciu technologii Starlink dostarczonej przez Elona Muska, Ukraińcy byli w stanie zachować łączność nawet tam, gdzie uszkodzona została infrastruktura. Do tej pory Musk przekazał Ukrainie 10 tys. terminali Starlink.

Clearview AI pozwala Ukraińcom na kontaktowanie się z rodzinami zmarłych żołnierzy, co zdaniem Fedorowa ma dwa cele.

– Po pierwsze: powiadamiamy ich (rosyjskich żołnierzy – przyp. red.) krewnych i informujemy ich w zasadzie, że pójście na wojnę z Ukrainą nie jest dobrym pomysłem. To przestroga. Po drugie, to cel humanitarny – po prostu poinformować ich, gdzie są ich krewni, przyjaciele lub dzieci, aby nie próbowali zdobywać tych informacji od władz rosyjskich, ponieważ najczęściej nie mogą tego zrobić – komentuje Mychajło Fedorow.

Oprócz tego rozpoznawanie twarzy pomaga Ukrainie w działaniach propagandowych. Wicepremier Ukrainy przyznaje, że dzięki wykorzystaniu oprogramowania, ukraińskie władze mogą poinformować świat między innymi o tym, że Rosjanie wysyłają do walk poborowych.

– Udowadniamy to i uzasadniamy wieloma rzeczowymi informacjami. Możemy przedstawić listę setek osób w wieku 18-19 lat, wraz z ich imionami i datami urodzenia oraz tym, jak i gdzie zostali powołani – mówi Fedorow.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *