Ukraińska cyberobrona przed Rosjanami. Skuteczność przekroczyła oczekiwania

Ukraińska cyberwojna przeciwko Rosji idzie lepiej, niż oczekiwano. Sukcesy tamtejszych hakerów zaskoczyły nawet ministra transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorowa.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, spodziewano się, że najeźdźcy będą dominować nie tylko pod kątem militarnym, ale także prowadząc wojnę w cyberprzestrzeni. Okazało się, że Ukraińcy są w stanie bronić się nie tylko przed rosyjskimi rakietami, ale też przed cyberatakami.

Wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow przyznał w rozmowie z serwisem Wired, że sam nie spodziewał się tak wysokiej skuteczności w wojnie cyfrowej przeciwko Rosji. Wskazał jednak podstawową przyczynę takiego stanu rzeczy. Zdaniem ministra Fedorowa chodzi tu przede wszystkim o różnice między systemami Ukrainy i Rosji.

– Ponieważ system rosyjski jest scentralizowany, jest zmonopolizowany. A to prowadzi do korupcji i przekupstwa na dużą skalę, co jest coraz bardziej widoczne wraz z rozwojem wojny – komentuje ukraiński polityk, dodając przy tym, że Ukraińcy mieli osiem lat na przygotowania do cyberwojny z Rosją.

W ostatnich tygodniach Ukraina zaczęła wykorzystywać oprogramowanie Clearview AI, które pozwala identyfikować zabitych i pojmanych rosyjskich żołnierzy, a dzięki wsparciu technologii Starlink dostarczonej przez Elona Muska, Ukraińcy byli w stanie zachować łączność nawet tam, gdzie uszkodzona została infrastruktura. Do tej pory Musk przekazał Ukrainie 10 tys. terminali Starlink.

Clearview AI pozwala Ukraińcom na kontaktowanie się z rodzinami zmarłych żołnierzy, co zdaniem Fedorowa ma dwa cele.

– Po pierwsze: powiadamiamy ich (rosyjskich żołnierzy – przyp. red.) krewnych i informujemy ich w zasadzie, że pójście na wojnę z Ukrainą nie jest dobrym pomysłem. To przestroga. Po drugie, to cel humanitarny – po prostu poinformować ich, gdzie są ich krewni, przyjaciele lub dzieci, aby nie próbowali zdobywać tych informacji od władz rosyjskich, ponieważ najczęściej nie mogą tego zrobić – komentuje Mychajło Fedorow.

Oprócz tego rozpoznawanie twarzy pomaga Ukrainie w działaniach propagandowych. Wicepremier Ukrainy przyznaje, że dzięki wykorzystaniu oprogramowania, ukraińskie władze mogą poinformować świat między innymi o tym, że Rosjanie wysyłają do walk poborowych.

– Udowadniamy to i uzasadniamy wieloma rzeczowymi informacjami. Możemy przedstawić listę setek osób w wieku 18-19 lat, wraz z ich imionami i datami urodzenia oraz tym, jak i gdzie zostali powołani – mówi Fedorow.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *