Ukraińska cyberobrona przed Rosjanami. Skuteczność przekroczyła oczekiwania

Ukraińska cyberwojna przeciwko Rosji idzie lepiej, niż oczekiwano. Sukcesy tamtejszych hakerów zaskoczyły nawet ministra transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorowa.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, spodziewano się, że najeźdźcy będą dominować nie tylko pod kątem militarnym, ale także prowadząc wojnę w cyberprzestrzeni. Okazało się, że Ukraińcy są w stanie bronić się nie tylko przed rosyjskimi rakietami, ale też przed cyberatakami.

Wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow przyznał w rozmowie z serwisem Wired, że sam nie spodziewał się tak wysokiej skuteczności w wojnie cyfrowej przeciwko Rosji. Wskazał jednak podstawową przyczynę takiego stanu rzeczy. Zdaniem ministra Fedorowa chodzi tu przede wszystkim o różnice między systemami Ukrainy i Rosji.

– Ponieważ system rosyjski jest scentralizowany, jest zmonopolizowany. A to prowadzi do korupcji i przekupstwa na dużą skalę, co jest coraz bardziej widoczne wraz z rozwojem wojny – komentuje ukraiński polityk, dodając przy tym, że Ukraińcy mieli osiem lat na przygotowania do cyberwojny z Rosją.

W ostatnich tygodniach Ukraina zaczęła wykorzystywać oprogramowanie Clearview AI, które pozwala identyfikować zabitych i pojmanych rosyjskich żołnierzy, a dzięki wsparciu technologii Starlink dostarczonej przez Elona Muska, Ukraińcy byli w stanie zachować łączność nawet tam, gdzie uszkodzona została infrastruktura. Do tej pory Musk przekazał Ukrainie 10 tys. terminali Starlink.

Clearview AI pozwala Ukraińcom na kontaktowanie się z rodzinami zmarłych żołnierzy, co zdaniem Fedorowa ma dwa cele.

– Po pierwsze: powiadamiamy ich (rosyjskich żołnierzy – przyp. red.) krewnych i informujemy ich w zasadzie, że pójście na wojnę z Ukrainą nie jest dobrym pomysłem. To przestroga. Po drugie, to cel humanitarny – po prostu poinformować ich, gdzie są ich krewni, przyjaciele lub dzieci, aby nie próbowali zdobywać tych informacji od władz rosyjskich, ponieważ najczęściej nie mogą tego zrobić – komentuje Mychajło Fedorow.

Oprócz tego rozpoznawanie twarzy pomaga Ukrainie w działaniach propagandowych. Wicepremier Ukrainy przyznaje, że dzięki wykorzystaniu oprogramowania, ukraińskie władze mogą poinformować świat między innymi o tym, że Rosjanie wysyłają do walk poborowych.

– Udowadniamy to i uzasadniamy wieloma rzeczowymi informacjami. Możemy przedstawić listę setek osób w wieku 18-19 lat, wraz z ich imionami i datami urodzenia oraz tym, jak i gdzie zostali powołani – mówi Fedorow.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *