Ukraińskie służby zatrzymały hakera zapewniającego łączność komórkową rosyjskim wojskom!

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o schwytaniu hakera, który udostępniał rosyjskim okupantom łączność komórkową na terenie Ukrainy. To bardzo ważne wydarzenie, które potwierdza też kilka wcześniejszych przypuszczeń na temat komunikacji rosyjskiego agresora. Sprawdźmy, o czym mowa.

SBU ujawniło na swoich kontach społecznościowych, że zatrzymało hakera podejrzanego o udostępnianie technologii niezbędnej do zapewniania łączności komórkowej dla rosyjskich wojsk okupujących Ukrainę. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, podejrzany przekazywał polecenia i instrukcje grupom rosyjskich agresorów. Rosjanie potrzebują takich osób, bo niszcząc ukraińskie maszty komórkowe, sami odcięli się od sieci.

Co więcej, wysyłał też SMS-y do ukraińskich funkcjonariuszy SBU i urzędników z propozycjami poddania się i stania po stronie okupanta. Co jednak najważniejsze, łączył połączenia telefoniczne z Rosji, stając się swego rodzaju centralą. Wykorzystał do tego serwer Hypertone SMB-128 udostępniający miejsce na 128 kart SIM.

Na biurku hakera sfotografowano również routery i bramki GSM. Jak wspomina Cathal Mc Daid z AdaptiveMobile, tego typu rozwiązania nigdy nie powinny być stosowane w działaniach wojskowych. Nie są bowiem ani niezawodne, ani bezpieczne. To właśnie dlatego można je bez problemu podsłuchiwać, a nagrania takich z takich właśnie podsłuchów rosyjskich wojskowych od dłuższego czasu trafiają do sieci.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *