USA rozważają dostarczenie Ukrainie dronów-kamikaze. Wyjaśniamy, co to za broń

Amerykańska administracja przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy i niewykluczone, że wśród wysłanego sprzętu znajdzie się także tzw. amunicja krążąca, czyli, mówiąc bardziej obrazowo, drony-kamikaze. Sprawdźmy, jakimi możliwościami dysponuje to nowoczesne uzbrojenie.

Rosyjska agresja na Ukrainę i działania ukraińskich wojsk próbujących odeprzeć inwazję Władimira Putina pokazuje, jak niebezpieczną bronią stały się w ostatnich latach bojowe drony. Ukraińska armia korzysta z nich wyjątkowo skutecznie i być może właśnie dlatego administracja Joe Bidea rozważa scenariusz, w którym dostarcza Ukrainie tzw. amunicję krążącą. Takie informacje przyniósł portal NBC News, powołując się na źródła wśród amerykańskich polityków zaznajomionych ze sprawą:

Mówiąc dokładniej chodzi tu o drony-kamikaze Switchblade 300 i Switchblade 600 przystosowane zarówno do walki z pojazdami opancerzonymi, jak i piechotą. Są to po prostu “inteligentne” bomby, które mogą przebywać w powietrzu przez określony czas przed uderzeniem w wybrany cel.

Switchblade 300

Switchblade to dron-kamikaze zaprojektowany głównie z myślą o precyzyjnym atakowaniu personelu wojskowego. Ma on zasięg 10 km, może przebywać w powietrzu do 15 min. i waży zaledwie 2,5 kg, rozpędzając się do prędkości 115 km na godz. w locie szybowcowym i 185 km na godz. w locie nurkującym, gdy celem drona jest już uderzenie w dany cel. Dron może być wystrzeliwany zarówno z ziemi, jak i z powietrza lub morza, przesyłając sygnał do operatora, który następnie wybiera mu cel. Drona można także zaprogramować do automatycznego ataku.

Switchblade 600

Większą wersją tej broni jest Switchblade 600, zaprojektowany do atakowania pojazdów opancerzonych. Drona można przygotować do działania zaledwie w 10 min. i może on przebywać w powietrzu do 40 min. czekając na odpowiedni moment do ataku. Operator drona może także w dowolnej chwili odwołać atak, np. w sytuacji, gdy tuż przed uderzeniem obok celu pojawi się pojazd cywilny — dron automatycznie odlatuje wtedy na bezpieczną odległość i po chwili może przystąpić do ponownego ataku na ten sam cel. Switchblade 600 rozpędza się do prędkości ok. 130 km na godz. w locie szybującym i ponad 200 km na godz. w locie nurkującym, dzięki czemu bez problemu dogoni praktycznie każdy pojazd pancerny. Dron ma też zasięg ponad 40 km.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *