USA rozważają dostarczenie Ukrainie dronów-kamikaze. Wyjaśniamy, co to za broń

Amerykańska administracja przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy i niewykluczone, że wśród wysłanego sprzętu znajdzie się także tzw. amunicja krążąca, czyli, mówiąc bardziej obrazowo, drony-kamikaze. Sprawdźmy, jakimi możliwościami dysponuje to nowoczesne uzbrojenie.

Rosyjska agresja na Ukrainę i działania ukraińskich wojsk próbujących odeprzeć inwazję Władimira Putina pokazuje, jak niebezpieczną bronią stały się w ostatnich latach bojowe drony. Ukraińska armia korzysta z nich wyjątkowo skutecznie i być może właśnie dlatego administracja Joe Bidea rozważa scenariusz, w którym dostarcza Ukrainie tzw. amunicję krążącą. Takie informacje przyniósł portal NBC News, powołując się na źródła wśród amerykańskich polityków zaznajomionych ze sprawą:

Mówiąc dokładniej chodzi tu o drony-kamikaze Switchblade 300 i Switchblade 600 przystosowane zarówno do walki z pojazdami opancerzonymi, jak i piechotą. Są to po prostu “inteligentne” bomby, które mogą przebywać w powietrzu przez określony czas przed uderzeniem w wybrany cel.

Switchblade 300

Switchblade to dron-kamikaze zaprojektowany głównie z myślą o precyzyjnym atakowaniu personelu wojskowego. Ma on zasięg 10 km, może przebywać w powietrzu do 15 min. i waży zaledwie 2,5 kg, rozpędzając się do prędkości 115 km na godz. w locie szybowcowym i 185 km na godz. w locie nurkującym, gdy celem drona jest już uderzenie w dany cel. Dron może być wystrzeliwany zarówno z ziemi, jak i z powietrza lub morza, przesyłając sygnał do operatora, który następnie wybiera mu cel. Drona można także zaprogramować do automatycznego ataku.

Switchblade 600

Większą wersją tej broni jest Switchblade 600, zaprojektowany do atakowania pojazdów opancerzonych. Drona można przygotować do działania zaledwie w 10 min. i może on przebywać w powietrzu do 40 min. czekając na odpowiedni moment do ataku. Operator drona może także w dowolnej chwili odwołać atak, np. w sytuacji, gdy tuż przed uderzeniem obok celu pojawi się pojazd cywilny — dron automatycznie odlatuje wtedy na bezpieczną odległość i po chwili może przystąpić do ponownego ataku na ten sam cel. Switchblade 600 rozpędza się do prędkości ok. 130 km na godz. w locie szybującym i ponad 200 km na godz. w locie nurkującym, dzięki czemu bez problemu dogoni praktycznie każdy pojazd pancerny. Dron ma też zasięg ponad 40 km.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *