USA rozważają dostarczenie Ukrainie dronów-kamikaze. Wyjaśniamy, co to za broń

Amerykańska administracja przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy i niewykluczone, że wśród wysłanego sprzętu znajdzie się także tzw. amunicja krążąca, czyli, mówiąc bardziej obrazowo, drony-kamikaze. Sprawdźmy, jakimi możliwościami dysponuje to nowoczesne uzbrojenie.

Rosyjska agresja na Ukrainę i działania ukraińskich wojsk próbujących odeprzeć inwazję Władimira Putina pokazuje, jak niebezpieczną bronią stały się w ostatnich latach bojowe drony. Ukraińska armia korzysta z nich wyjątkowo skutecznie i być może właśnie dlatego administracja Joe Bidea rozważa scenariusz, w którym dostarcza Ukrainie tzw. amunicję krążącą. Takie informacje przyniósł portal NBC News, powołując się na źródła wśród amerykańskich polityków zaznajomionych ze sprawą:

Mówiąc dokładniej chodzi tu o drony-kamikaze Switchblade 300 i Switchblade 600 przystosowane zarówno do walki z pojazdami opancerzonymi, jak i piechotą. Są to po prostu „inteligentne” bomby, które mogą przebywać w powietrzu przez określony czas przed uderzeniem w wybrany cel.

Switchblade 300

Switchblade to dron-kamikaze zaprojektowany głównie z myślą o precyzyjnym atakowaniu personelu wojskowego. Ma on zasięg 10 km, może przebywać w powietrzu do 15 min. i waży zaledwie 2,5 kg, rozpędzając się do prędkości 115 km na godz. w locie szybowcowym i 185 km na godz. w locie nurkującym, gdy celem drona jest już uderzenie w dany cel. Dron może być wystrzeliwany zarówno z ziemi, jak i z powietrza lub morza, przesyłając sygnał do operatora, który następnie wybiera mu cel. Drona można także zaprogramować do automatycznego ataku.

Switchblade 600

Większą wersją tej broni jest Switchblade 600, zaprojektowany do atakowania pojazdów opancerzonych. Drona można przygotować do działania zaledwie w 10 min. i może on przebywać w powietrzu do 40 min. czekając na odpowiedni moment do ataku. Operator drona może także w dowolnej chwili odwołać atak, np. w sytuacji, gdy tuż przed uderzeniem obok celu pojawi się pojazd cywilny — dron automatycznie odlatuje wtedy na bezpieczną odległość i po chwili może przystąpić do ponownego ataku na ten sam cel. Switchblade 600 rozpędza się do prędkości ok. 130 km na godz. w locie szybującym i ponad 200 km na godz. w locie nurkującym, dzięki czemu bez problemu dogoni praktycznie każdy pojazd pancerny. Dron ma też zasięg ponad 40 km.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *