Uwaga na oszustów. Co drugi Polak zetknął się z cyberprzestępstwami

Cyberprzestępca stają się coraz popularniejsze. Mając na uwadze skalę zagrożenia, wiele instytucji postanowiło przygotować poradniki, które mogą pomóc internautom uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, czekającymi na nich w sieci.

Tego rodzaju poradnik, we współpracy z CyberRescue, przygotował także mBank. Internauci mogą dzięki niemu poznać najpopularniejsze oszustwa, z jakimi można ostatnio zetknąć się w sieci oraz dowiedzieć się, jak uchronić się przed zostaniem ich ofiarą.

Ludzie są niesamowici

Kampania pod tytułem „Ludzie są niesamowici” ma zwrócić uwagę na najpopularniejsze błędy, popełniane przez wszystkich, w trakcie korzystania z Internetów. Wśród najczęściej pojawiających się problemów, jej autorzy wymieniają:

  • kupowanie w sieci bez upewnienia się, że dany sklep faktycznie istnieje
  • opłacanie faktur otrzymanych mailem nie sprawdzając wcześniej, czy faktycznie dana zaległość istnieje i trafi do prawdziwego podmiotu
  • klikanie w podejrzane linki
  • udostępnianie w sieci (głównie za pomocą platform społecznościowych) swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy
  • ufanie spreparowanym wiadomościom, które zostały do nas wysłane

Autorzy kampanii zwracają uwagę, by przed wysłaniem komukolwiek pieniędzy, zawsze sprawdzać do kogo faktycznie trafią. Samo upewnienie się, że wiadomość i faktura pochodzą od znanej nam firmy może nie wystarczyć – konieczne jest także porównanie numeru konta podanego na dokumencie z tym, jakiego dane przedsiębiorstwo faktycznie używa. Dzięki temu możemy uniknąć oszustwa i wysłania pieniędzy do cyberprzestępców.

Zabezpieczyć się przed oszustwami

Wśród innych porad dla internautów, znalazło się także miejsce na wskazówki dotyczące postępowania z podejrzanymi wiadomościami. Nigdy nie powinniśmy klikać w linki, które budzą nasze wątpliwości co do ich natury. Mogą one przekierować nas na spreparowane przez hakerów strony, które służą wyłudzaniu danych oraz pieniędzy.

Osobną kwestią jest zbyt częste dzielenie się poufnymi informacjami przez wiele osób, które korzystają z portali społecznościowych. Z wrzuconych do sieci zdjęć naszych dokumentów, oszuści mogą pozyskać szereg danych, które następnie wykorzystają do wyłudzenia kredytu lub wzięcia tzw. pożyczki chwilówki.

Wiedząc o sposobach działania cyberprzestępców, możemy się przed nimi skutecznie chronić. Przede wszystkim należy pamiętać aby nigdy nie otwierać podejrzanych maili i załączników. Konieczne jest również uważanie na linki otrzymane mailem i przez komunikatory – nawet jeżeli pochodzą od naszej rodziny czy znajomych. Aplikacje i programy powinno się pobierać wyłącznie z pewnych źródeł, aby zmniejszyć ryzyko zawirusowania urządzenia.

Przy korzystaniu z rozmaitych witryn niezbędne jest stosowanie różnych i skomplikowanych haseł oraz regularne ich zmienianie. O tym ostatnim powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy, gdy wiemy, że doszło do wycieku danych z jakiejś bazy i nasze dane mogły zostać ujawnione.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *