W Polsce aresztowano członka gangu REvil. Grozi mu nawet 115 lat więzienia

Na polskiej granicy doszło do aresztowania hakera posądzanego o przynależenie do grupy REvil. Zatrzymany Yaroslav Vasinskyi oczekuje obecnie na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie czeka go długi proces. Mężczyzna jest oskarżony o przeprowadzanie ataków ransomware.

Ministerstwo Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosiło także przechwycenie 6,1 miliona dolarów. Pieniądze miały pochodzić z okupów. Zgodnie z aktami oskarżenia, Vasinskyi miał uzyskiwać dostępy do wewnętrznych sieci komputerowych by instalować szkodliwe oprogramowanie, które następnie szyfrowało dane.

Międzynarodowy Nakaz Aresztowania

Obywatel Ukrainy jest podejrzany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil, które zostało powiązane z przeprowadzeniem całej akcji, miało zażądać od ofiar okupów na łączną wysokość około 70 milionów euro (około 322 miliony złotych).

Jak przekazał prokurator generalny Merrick B. Garland, cyberprzestępczość jest poważnym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych, dlatego, wraz z pomocą swoich sojuszników, zrobią wszystko w ich mocy, aby zidentyfikować sprawców ataków ransomware, postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości i odzyskać fundusze, które ukradli swoim ofiarom.

Akt oskarżenia

Lista przestępstw, który miał się dopuścić Vasinskyi jest na tyle długa, że w przypadku skazania za wszystkie przedstawione zarzuty, grozi mu kara 115 lat więzienia. REvil jest podejrzewane o zainfekowanie łącznie 7 tysięcy komputerów i próby wymuszenia 200 milionów euro okupu od poszkodowanych firm.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *