Wiadomość o rekrutacji z rosyjskiego adresu. To oszustwo

Polacy masowo otrzymują wiadomości iMessage o rzekomej rekrutacji pracowników tymczasowych. Są wysyłane z rosyjskich domen i przez niektórych mogą zostać omylnie zinterpretowane.

O sprawie ostrzega Niebezpiecznik i podaje, że otrzymał już setki zgłoszeń od użytkowników, którzy korzystają z iMessage i dostali wiadomości o rekrutacji pracowników z możliwością zarobienia do 2 tysięcy złotych dziennie. Niektórzy interpretują takie wezwania jako autentyczną rekrutację na “stanowisko” rosyjskiego trolla, ale Niebezpiecznik deklaruje, że to zwykły spam. Próba nawiązania kontaktu z atakującymi może się jednak różnie skończyć.

Jak udało się ustalić, po skontaktowaniu się z nadawcą przez WhatsAppa, prosi on o utworzenie kont w różnych serwisach. W praktyce takie działania mogą prowadzić między innymi do kradzieży tożsamości czy nawet pieniędzy z konta bankowego. Fałszywe wiadomości wysyłane są z rosyjskich domen list[.]ru, inbox[.]ru lub mail[.]ru.

Przykładowa fałszywa wiadomość

Co istotne, samo otrzymanie wiadomości to nie powód do obaw o bezpieczeństwo. Nawet podjęcie kontaktu przez WhatsAppa nie jest niebezpieczne samo w sobie, choć realizowanie próśb rozmówcy, w tym zakładanie kont w różnych serwisach czy klikanie jakichkolwiek dodatkowych linków – już tak. Wiadomość najlepiej jest w praktyce zignorować i usunąć ze świadomością, że w przyszłości podobne treści mogą być wysyłane także przez innych nadawców i nie tylko przez iMessage.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *