Wojna Rosja-Ukraina toczy się również w cyberprzestrzeni. Ogromny nocny cyberatak Rosji

Seria ataków na ukraińską infrastrukturę cyfrową trwa od kilku dni. W czwartek jednak, jak donosi wicepremier Mychajło Fedorow – stały się one wyjątkowo częste, a wszystkie zespoły w cyberprzestrzeni są w pełnej gotowości.

Wojna Rosja-Ukraina to także cyberataki

Mychajło Fedorow – minister transformacji cyfrowej i jednocześnie wicepremier Ukrainy poinformował dziś za pośrednictwem Telegramu (komunikatora internetowego), że jednostki “przez całą noc broniły cyberprzestrzeni”.

,,Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy – informuje wicepremier Ukrainy.

Zespoły pracujące nad bezpieczeństwem i utrzymaniem sieci są w pełnej gotowości, a Fedorow apeluje o zachowanie spokoju.

Wojna Rosji z Ukrainą w sieci toczy się już od jakiegoś czasu

Jeszcze kilka dni temu ukraińskie media informowały o problemach z dostępem do dwóch dużych państwowych banków – Prywatbanku oraz Oszczadbanku.

,,Jeszcze kilka dni temu przeprowadzono cyberatak na strony ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych.

Niewiele później awarię odnotowały rządowe witryny: ukraińskiego parlamentu oraz resportu spraw zagranicznych.

Za ataki na cyberprzestrzeń Ukrainy jest odpowiedzialna Rosja – twierdzi USA

Dowodem oskarżeń USA przeciwko Rosji w kwestii ataków na cyberprzestrzeń Ukrainy jest posiadanie “technicznych informacji, które łączą ataki z rosyjskim Głównym Zarządem Wywiadowczym”.

Wynika z nich, że Rosja w ostatnim czasie przesyłała duże ilości danych do adresów IP zlokalizowanych w Ukrainie – komentowała Anna Neuberger (doradczyni Bidena ds. cyberbezpieczeństwa).

W odparciu ataków DDoS na infrastrukturę w Ukrainie swój udział mają amerykańskie jednostki, które aktywnie wspierają naszych wschodnich sąsiadów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *