Wojna Rosja-Ukraina toczy się również w cyberprzestrzeni. Ogromny nocny cyberatak Rosji

Seria ataków na ukraińską infrastrukturę cyfrową trwa od kilku dni. W czwartek jednak, jak donosi wicepremier Mychajło Fedorow – stały się one wyjątkowo częste, a wszystkie zespoły w cyberprzestrzeni są w pełnej gotowości.

Wojna Rosja-Ukraina to także cyberataki

Mychajło Fedorow – minister transformacji cyfrowej i jednocześnie wicepremier Ukrainy poinformował dziś za pośrednictwem Telegramu (komunikatora internetowego), że jednostki “przez całą noc broniły cyberprzestrzeni”.

,,Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy – informuje wicepremier Ukrainy.

Zespoły pracujące nad bezpieczeństwem i utrzymaniem sieci są w pełnej gotowości, a Fedorow apeluje o zachowanie spokoju.

Wojna Rosji z Ukrainą w sieci toczy się już od jakiegoś czasu

Jeszcze kilka dni temu ukraińskie media informowały o problemach z dostępem do dwóch dużych państwowych banków – Prywatbanku oraz Oszczadbanku.

,,Jeszcze kilka dni temu przeprowadzono cyberatak na strony ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych.

Niewiele później awarię odnotowały rządowe witryny: ukraińskiego parlamentu oraz resportu spraw zagranicznych.

Za ataki na cyberprzestrzeń Ukrainy jest odpowiedzialna Rosja – twierdzi USA

Dowodem oskarżeń USA przeciwko Rosji w kwestii ataków na cyberprzestrzeń Ukrainy jest posiadanie “technicznych informacji, które łączą ataki z rosyjskim Głównym Zarządem Wywiadowczym”.

Wynika z nich, że Rosja w ostatnim czasie przesyłała duże ilości danych do adresów IP zlokalizowanych w Ukrainie – komentowała Anna Neuberger (doradczyni Bidena ds. cyberbezpieczeństwa).

W odparciu ataków DDoS na infrastrukturę w Ukrainie swój udział mają amerykańskie jednostki, które aktywnie wspierają naszych wschodnich sąsiadów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *