Wyciek haseł milionów Polaków. Rząd uruchomił serwis do sprawdzenia czy Twoje dane są bezpieczne

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że doszło do wycieku milionów haseł polskich użytkowników. Ministerstwo Cyfryzacji zareagowało i przygotowało narzędzie, które pozwala internautom na sprawdzenie, czy sprawa dotyczy także ich danych.

Pod koniec maja 2023 r. dowiedzieliśmy się, że miliony loginów i haseł polskich użytkowników trafiły do internetu. O sprawie poinformowała Zaufana Trzecia Strona. Opublikowane na forum Cebulka dane zostały upublicznione bez jakiegokolwiek dodatkowego komentarza.

Ofiar tego wycieku jest prawdopodobnie ok. 100 tys., lecz sytuacja ta stanowi zagrożenie dla znacznie szerszego grona osób. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać wykradzione dane do przeprowadzenia spersonalizowanych ataków nie tylko na nich, ale też na ich znajomych z serwisów społecznościowych. Po przejęciu konta danej osoby łatwo się pod nią podszywać i starać okraść nieświadome osoby, na przykład metodą „na BLIKa”.

Biorąc pod uwagę, z jak dużym naruszeniem cyberbezpieczeństwa mamy do czynienia, nie powinno nas dziwić, że sprawą zainteresowało się Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie bezpiecznedane.gov.pl udostępnione zostało narzędzie, które pozwala na sprawdzenie, czy dany adres e-mail pojawił się w opublikowanych danych z wycieku.

– Udostępniliśmy stronę, która pozwoli łatwo i szybko sprawdzić, czy wyciek obejmuje również nasze dane. Namawiam wszystkich, żeby zalogowali się na www.bezpiecznedane.gov.pl i upewnili się, że ta sytuacja ich nie dotyczy – podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Aby skorzystać z przygotowanego przez ministerstwo narzędzia, konieczne jest zalogowanie się przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego. Serwis jest prosty w obsłudze – wystarczy wpisać adres e-mail, który chcemy sprawdzić i błyskawicznie otrzymamy informację, czy nasze dane wyciekły. Serwis to pilotaż, który ma być rozwijany i ma zwiększyć poczucie cyberbezpieczeństwa w Polsce.

– Kluczowy był czas reakcji, dlatego we współpracy z COI przygotowaliśmy wyszukiwarkę, którą oddajemy w ręce użytkowników. Na pewno będziemy rozwijać to narzędzie, bo takie sytuacje jak ta, z którą dziś się mierzymy, będą się niestety powtarzać. Warto też podkreślić, że równolegle do prac nad wyszukiwarką, zespół CERT Polska informował podmioty o wycieku. Wysłane dotychczas powiadomienia dotyczyły ponad 1 mln unikalnych maili i loginów – mówi Sebastian Kondraszuk, kierownik zespołu CERT Polska.

Jeśli nasz adres mailowy znalazł się na liście danych, które wyciekły, powinniśmy szybko zareagować. Przede wszystkim, korzystając z bezpiecznego komputera, należy zmienić hasło zarówno do poczty elektronicznej, jak i do innych serwisów, szczególnie tam, gdzie stosowaliśmy to samo hasło. Dobrym pomysłem może być włączenie dwuetapowej weryfikacji tam, gdzie jest ona możliwa.

Zostałeś oszukany? Poinformuj nas o tym!

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *