Amerykanie potrafią zdemaskować rosyjskich hakerów w 48 godz. To potężna geopolityczna broń

Wojna w cyberprzestrzeni z każdym rokiem nabiera tempa. Amerykanie potrafią już w niecałe 48 godz. odkryć prawdziwe źródło ataków, co jest bardzo silną bronią przeciwko Rosji oraz Chinom.

Przez lata przyzwyczailiśmy się do komunikatów informujących, że za poważne cybernetyczne ataki MOGĄ odpowiadać Rosjanie lub MOGLI za nimi stać Chińczycy. Kluczowa jest tutaj forma przypuszczenia, bo rzadko kiedy dało się takie informacje szybko potwierdzić. Państwa jak Rosja oraz Chiny tylko na tym korzystały, zawsze odpierając zarzuty i obwiniając Zachód o bezpodstawne uprzedzenia. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać.

Gdy 15 i 16 lutego przeprowadzono ataki DDoS na strony internetowe ukraińskich banków oraz instytucji publicznych, nie musieliśmy długo czekać na wskazanie winnych oraz bawić się w zgadywanki. Stanom Zjednoczonym wystarczyło 48 godz., żeby znaleźć informacje łączące przeprowadzone ataki z rosyjskim Głównym Zarządem Wywiadowczym (GRU).

Już 18 lutego Anne Neuberger, doradca Białego Domu do spraw cyberbezpieczeństwa oraz nowych technologii, poinformowała o rosyjskim źródle ataków.

,,Zauważyliśmy transmisję dużej ilości informacji z infrastruktury GRU na ukraińskie domeny i adresy IP.

USA we współpracy z Wielką Brytanią jest w stanie błyskawicznie odkrywać i wskazywać winnych, co stanowi świetną broń w światowej geopolityce.

,,Zaznaczę, że prędkość, z jaką byliśmy w stanie powiązać ataki ze sprawcami, jest niezwykła. Zrobiliśmy to, bo musimy szybko ujawniać takie zachowania, żeby pociągać do odpowiedzialności państwa podejmujące niszczące i destabilizujące działania w cyberprzestrzeni.

Wyjaśniła Neuberger. Stany Zjednoczone zrobiły w ostatnich latach olbrzymie postępy w wykrywaniu źródeł ataków. Przyczyniły się to tego m.in. rosyjskie próby wpływania na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Wtedy to dokładnie zbadano sposób działania rosyjskich hakerów oraz opracowano plan współpracy między różnymi rządowymi agencjami. O ingerowaniu Rosji w wybory poinformowano publicznie dopiero w 2017 r. Potwierdzenie tego zajęło USA kilka miesięcy. Teraz Amerykanie są w stanie zrobić to w niecałe dwa dni.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.