Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro. Włamali się do systemu informatycznego

Grupa GhostSec, powiązana z Anonymous, poinformowała o kolejnym ataku wymierzonym w Rosję. Tym razem hakerzy mieli uzyskać dostęp do systemu informatycznego Metrospetstekhnika, czyli głównego operatora metra w Rosji. Jak twierdzą, pozwoli im to zakłócać pracę systemów oraz przejąć wrażliwe dane.

Hakerzy z grupy GhostSec za pośrednictwem Twittera poinformowali o włamaniu do systemu informatycznego Metrospetstekhnika. Jest to firma, która zarządza m.in. systemem metra w całej Moskwie. Jak twierdzą przedstawiciele grupy powiązanej z kolektywem Anonymous, udało im się uzyskać dostęp do sterowania systemem oddymiania, klimatyzacją, systemem baterii, a także dotrzeć do planów budynków oraz raportów z każdego pociągu. Jeśli doniesienia o ataku na rosyjskie metro potwierdziłyby się, byłby to kolejny, poważny cios dla cyberbezpieczeństwa Rosji.

Moskiewskie metro

Hakerzy zaatakowali rosyjskie metro

W ostatnich dniach zauważyć można wzmożoną aktywność hakerów z całego świata, którzy „testują” wytrzymałość rosyjskich systemów informatycznych. Hakerzy uderzają nie tylko w instytucje państwowe, ale także lokalne przedsiębiorstwa. Ma to związek z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę oraz sprzeciwem wobec reżimu Putina.

Grupa Anonymous od początku wojny, czyli od 24 lutego, w otwarty sposób mówi o tym, że nie zaprzestanie swoich ataków, dopóki rosyjska agresja się nie zakończy, a Putin nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy. Słowa najwyraźniej dotrzymuje, bo w ostatnim czasie zhakowała i upubliczniła dane takich firm jak Gazregion (produkującej rurociągi), Neocom Geoservice (zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu) czy GUOV i GS – General Dept. of Troops and Civil Construction (wykonującej projekty z branży budowlanej m.in. dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony). Zostały one opublikowane na platformie DDoSecrets (Distributed Denial of Secrets). Warto podkreślić, że to tylko kilka z licznych przykładów ataków przeprowadzonych przez Anonymous.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *